Maciej Parowski

Wasz cyrk, moje małpy

Chronologiczny alfabet moich autorów. Tom 2
  • ISBN: 9788381296328
  • Cena okładkowa: 49,99 zł

Opis książki

Wizjoner, redaktor, bojownik o kulturę. Maciej Parowski był w Polsce jednym z pierwszych znawców kultury popularnej, który już pół wieku temu bronił fantastycznej literatury, komiksu i kina.

To on był akuszerem cyklu o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego. To on skontaktował ze sobą Jacka Dukaja i Tomka Bagińskiego, wskutek czego powstała nominowana do Oscara animowana Katedra. To on, jako redaktor kultowej „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników.

Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów to dwutomowy, okraszony licznymi zdjęciami zbiór esejów i rozmów traktujących o stanie gatunku, a przede wszystkim blisko dwieście portretów krytycznych i anegdot o twórcach, którzy w latach 1982–2012 zmieniali oblicze polskiej fantastyki.

Tom drugi obejmuje lata 1996-2012.

Sprawdź, co dla ciebie przygotowaliśmy

poznaj szczegóły wydania

165 x 235 mm


Format książki

twarda


Oprawa

49,99 zł


Cena okładkowa

Kup teraz

450


Liczba stron

11 września 2019


Data premiery

O Macieju Parowskim

Trudno o lepszych sojuszników w fantastycznym spisku, współpielgrzymów do lasów baśni, druhów w literackiej kabale. Myślę, że dopiero teraz, kiedy go zabrakło, będziemy mogli – będziemy musieli – uświadomić sobie w pełni, ile mu zawdzięczamy i ile zrobił nie tylko dla fantastyki, ale w ogóle dla całej polskiej kultury.

Michał Cetnarowski

Kto to jest redaktor, dowiedziałem się, poznawszy Maćka Parowskiego. I przez lata wydawało mi się, że na tym po prostu polega redaktorstwo. Na tej rozbrajającej serdeczności: stając się „autorem Parowskiego”, stawałeś się członkiem jego rodziny. Na demiurgicznej charyzmie: sądziłeś, że napisałeś opowiadanie o zagadce technologicznej, a tu w ogniu pasji Parowskiego wykuwał się z opowiadania istny moloch mitologiczno-polityczno-religijny.

Jacek Dukaj

Przede wszystkim pamiętam jego, Maćka, życzliwość. Do dzisiaj przechowuję pocztówkę z Królem Lwem, na której napisał maczkiem pochwałę dla Tkacza Iluzji i tak upragnioną wiadomość, że tekst pójdzie do druku. Potem przez lata zawsze witał mnie uśmiechem, a rozmowę kończył zwyczajowym: „Napisz coś dla mnie”. Nie „do »Fantastyki«” tylko „dla mnie”, bo – takie mam wrażenie – traktował pracę dla pisma bardzo osobiście. I udało mi się napisać „coś dla niego” zupełnie przypadkowo, nie mając pojęcia o jego sytuacji rodzinnej – a tekst trafił go prosto w serce.

Ewa Białołęcka

Dobry redaktor musi być oczytany, musi też wiedzieć, jak pisać, umieć dotrzeć do sedna literackiej opowieści, wyciągnąć z niej maksimum tego, co wartościowe. I koniecznie potrafić przekonać autora, że dana droga jest właściwa. Aby to osiągnąć, powinien być doskonałym psychologiem. A także workiem treningowym dla nadwrażliwych twórców, który przyjmuje ciosy ze spokojem dobrego wujka. Maciejka miał wszystkie te cechy i umiejętności.

Wojtek Sedeńko

Poznaj autora

książki „Wasz cyrk, moje małpy”

Maciej Parowski


Maciej Parowski (1946–2019) – redaktor, krytyk, pisarz, scenarzysta komiksów. W latach 1982–2012 kierownik działu prozy „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, w latach 1992–2003 także naczelny pisma. Autor m.in. powieści Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40 wyróżnionej przez Kapitułę Nagrody im. Józefa Mackiewicza, a także współtwórca kultowej postaci komiksowego herosa Funky Kovala. Opublikował liczne prace krytyczne zebrane w tomach: Czas fantastyki (1990, 2014), Małpy Pana Boga. Słowa (2011), Małpy Pana Boga. Obrazy (2013) oraz Kukułka na koniu trojańskim. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje (2017). Uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.