Maciej Parowski

Wasz cyrk, moje małpy

Chronologiczny alfabet moich autorów. Tom 1
  • ISBN: 9788381296328
  • Cena okładkowa: 49,99 zł

Opis książki

Wizjoner, redaktor, bojownik o kulturę. Maciej Parowski był w Polsce jednym z pierwszych znawców kultury popularnej, który już pół wieku temu bronił fantastycznej literatury, komiksu i kina.

To on był akuszerem cyklu o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego. To on skontaktował ze sobą Jacka Dukaja i Tomka Bagińskiego, wskutek czego powstała nominowana do Oscara animowana Katedra. To on, jako redaktor kultowej „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników.

Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów to dwutomowy, okraszony licznymi zdjęciami zbiór esejów i rozmów traktujących o stanie gatunku, a przede wszystkim blisko dwieście portretów krytycznych i anegdot o twórcach, którzy w latach 1982–2012 zmieniali oblicze polskiej fantastyki.

Tom pierwszy obejmuje lata 1982-1995.

Sprawdź, co dla ciebie przygotowaliśmy

poznaj szczegóły wydania

165 x 235 mm


Format książki

twarda


Oprawa

49,99 zł


Cena okładkowa

Kup teraz

450


Liczba stron

4 września 2019


Data premiery

O Macieju Parowskim

Niemal wszystko, co się działo w polskiej fantastyce przez ostatnie cztery dekady, działo się albo z inicjatywy Parowskiego, albo na złość Parowskiemu.

Wojciech Orliński

Maciek był jednym z najpiękniejszych wewnętrznie ludzi, jakich znałem. Jego książki go nam nie zwrócą, ale cieszę się, że mamy przynajmniej tyle.

Jakub Małecki

Maciek Parowski poświęcił swoim autorom życie, odsuwając własną twórczość na dalszy plan. To właśnie ich osiągnięcia dają najdobitniejsze świadectwo jego wielkości ‒ bogactwo talentów, które odkrył, kształtował, inspirował.

Jerzy Rzymowski

Bez Maćka nigdy nie odkryłbym Jacka Dukaja, nie dostałbym kontaktu do niego, nie powstałaby Katedra, ale to są technikalia. Bez Maćka i jego pisma nie złapałbym bakcyla fantastyki, a wtedy nie byłoby Tomka Bagińskiego – filmowca goniącego za marzeniami. Pozostałbym na ziemi.

Tomasz Bagiński

Poznaj autora

książki „Wasz cyrk, moje małpy”

Maciej Parowski


Maciej Parowski (1946–2019) – redaktor, krytyk, pisarz, scenarzysta komiksów. W latach 1982–2012 kierownik działu prozy „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, w latach 1992–2003 także naczelny pisma. Autor m.in. powieści Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40 wyróżnionej przez Kapitułę Nagrody im. Józefa Mackiewicza, a także współtwórca kultowej postaci komiksowego herosa Funky Kovala. Opublikował liczne prace krytyczne zebrane w tomach: Czas fantastyki (1990, 2014), Małpy Pana Boga. Słowa (2011), Małpy Pana Boga. Obrazy (2013) oraz Kukułka na koniu trojańskim. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje (2017). Uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.