SQN Imaginatio na Falkonie 2016

Już jutro o godzinie 12:00 rozpoczyna się lubelski festiwal fantastyki Falkon. Od 4-6 listopada hale Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) wypełnią się po brzegi miłośnikami fantastyki! Z tego miejsca bardzo serdecznie chciałbym zaprosić do udziału w imprezie, w szczególności do zaglądania na punkty programu z udziałem naszych autorów. Dla ułatwienia poniżej szczegółowa lista 🙂

Dodatkowo każdego, kto chciałby uzupełnić prywatną biblioteczkę o nasze książki zapraszamy na stoisko nr 8 w Hali Wystawców. Księgarnia Solaris będzie sprzedawać nasze tytuły!

jadowska

Aneta Jadowska
SOBOTA
15:00-16:00 PANEL: Antybohater i czarny charakter – co nas w nich pociąga
Czemu kochamy „czarne charaktery”? Czy czujemy pociąg do „tych złych”?Antybohaterowie są w popkulturze często tak samo ważni jak bohaterowie. Czy to zło nas pociąga? A może to twórcy są bardziej kreatywni, gdy trzeba stworzyć kogoś złego lub pełnego wad?
18:00-19:00 Dyżur autografowy
19:00-20:00 Słodko-gorzkie dzieje trucicielek i ich ulubionej trucizny
Opowieść o królu trucizn i jego szalonej popularności, arszenikowych rozwodach, łowczyniach polis, rozwoju toksykologii, która utrudniła trucicielkom życie oraz o tym, czy epoka arszeniku już naprawdę jest dawno za nami. A wszystko okraszone prawdziwymi historiami trucicielek, przez które trzy razy zawahacie się, zanim napijecie się herbaty.
21:00-22:00 PANEL: Skąd się bierze fenomen wampiryzmu?
Istoty żywiące się krwią – czy to drapieżne bestie nieznające litości, czy też kulturalne starsze damy sączące ulubiony napój przez słomkę – to jeden z najpopularniejszych motywów popkultury. Od Draculi do Edwarda z wieloma przystankami po drodze – zastanowimy się, skąd bierze się fenomen krwiopijców i czy można jeszcze coś z nich wycisnąć…

lange

Anna Lange
PIĄTEK
16:00-18:00 PANEL: Stereotypy w fantastyce
Fantastyka wykracza daleko poza naszą codzienność i mogłoby się wydawać, że w takim otoczeniu ludzki umysł wyzbywa się ram, porzuca utarte ścieżki i swobodnie poddaje się wyobraźni… Jak jednak jest naprawdę? Jak funkcjonują stereotypy w fantastyce i jak się od nich uwolnić?
19:00-20:00 PANEL: Jak historia może być fantastyczna?
W Polsce powieść historyczna miała zawsze duże znaczenie. Czy dziś też tak jest? Większość pisarzy uprawiających fantastykę ma na koncie powieści osadzone w historii (Andrzej Sapkowski, Jacek Komuda, Konrad Tomasz Lewandowski, Witold Jabłoński).Dlaczego historia stała się pożywką dla pisarzy, jak wpisują w nią fantastykę? Czy to jeszcze historia alternatywna jak Człowiek z Wysokiego Zamku, czy już fantastyka z domieszką historii jako tłem?
SOBOTA
12:00-13:00 Dyżur autografowy
13:00-14:00 Materia i światło – czym dla nas były, czym są
To, jak ludzie postrzegali materię i światło, zmieniało się z czasem – i to bynajmniej nie w sposób ciągły. Na wykładzie dowiecie się, jak różne koncepcje prezentowały się na przestrzeni lat.
21:00-22:00 PANEL: Steampunk, czyli witajcie w wieku pary
Literatura wieku pary – dlaczego jest tak atrakcyjna dla twórców i czytelników? Jakie możliwości daje świat zbudowany na takich podstawach? Jakie ograniczenia narzuca steampunk twórcom i jaką wiedzą należy dysponować, żeby dobrze napisać steampunkową historię?

lukawski

Jacek Łukawski
PIĄTEK
16:00-18:00 PANEL: Stereotypy w fantastyce
Fantastyka wykracza daleko poza naszą codzienność i mogłoby się wydawać, że w takim otoczeniu ludzki umysł wyzbywa się ram, porzuca utarte ścieżki i swobodnie poddaje się wyobraźni… Jak jednak jest naprawdę? Jak funkcjonują stereotypy w fantastyce i jak się od nich uwolnić?
SOBOTA
10:00-11:00 Gdy rzeczywistość dogania fantastykę – część druga
Dziwne i nietypowe sytuacje, które wydarzyły się naprawdę, czyli gawęda o zdarzeniach, które mogą lub powinny inspirować twórców
20:00-21:00 PANEL: Wojna, rzeź i rąbanka
Choć niektóre wizje przyszłości chciałyby pokazać nam świat bez wojen i konfliktów, po historii oraz teraźniejszości widzimy, że szanse na to są marne – ludzie zawsze będą ze sobą walczyć. Jak pokazuje to fantastyka?

cwiek

Jakub Ćwiek
PIĄTEK
18:00-19:00 Dyżur autografowy
19:00-20:00 Kamperem w popświadomość, czyli podróż przez Stany i filmowe sentymenty
Trzy tygodnie na amerykańskim wschodnim wybrzeżu to świetna okazja, by poznać popkulturę od kulis. I to właśnie zrobiła w ubiegłym roku ekipa Przez Stany POPświadomości. Przyjdź i posłuchaj o dziwnych przygodach w metrze, o tym, jak wygląda od środka biuro Stephena Kinga, jak na co dzień prezentują się miasta,wktórych kręci się kultowe seriale oraz po czym poznać wampira w Nowym Orleanie.

Categories: Newsy