Oni są wśród nas…

Czy nie macie wrażenia, że pomiędzy niektórymi tomami serii pojawiają się za duże przerwy? Przez to zapominamy detale skomplikowanych światów tworzonych z wielką dbałością o szczegóły. Nie pamiętamy poszczególnych bohaterów, którzy w minionych częściach stanowili tylko tło, a teraz wychodzą na pierwszy plan i odgrywają bardzo ważną rolę.

„Kto to jest? O co w tym chodzi? Skąd się wziął ten bohater?” Ile takich pytań nas nurtuje, gdy czytamy powieść, której poprzednią część mieliśmy w dłoniach dawno temu? Mogę was zapewnić, że wiele.

Samantha Shannon jest mistrzynią kreowania skomplikowanego świata przedstawionego. W serii The Bone Season to prawdziwy majstersztyk, naszpikowany detalami, które musimy zapamiętać, aby z łatwością przejść przez fabułę. Pomaga nam specjalny słownik na końcu książki, do którego możemy wracać, kiedy mamy poczucie zagubienia. Lecz gdzie zajrzymy, jeśli pomiędzy drugim a trzecim tomem (który widać już na horyzoncie) były aż dwa lata i umknęły nam najważniejsze szczegóły, a nie mamy czasu czytać ponownie poprzednich części? Wiem, że czas jest w pewnym sensie rarytasem, wciąż nam ucieka i jest go za mało. Zgłębiłam więc serię i dziś będę waszym przewodnikiem. Więc do dzieła!

Czas Żniw

Rok 1859. Na Ziemię z Międzyświatów przybywają Refaici. Obca rasa zmuszona do ucieczki przed Emmitami, potworami przypominającymi szerszenie, zawiera pakt z rządem brytyjskim, w ramach którego powstaje miejsce odosobnienia dla jasnowidzów.

Rok 1901. Brytyjska monarchia zostaje obalona. Na jej miejsce powstaje republika. Jasnowidzenie staje się przestępstwem.

Rok 1929. Republika przekształca się w Sajon. Totalitarne państwo zorganizowane wokół twierdz-zamkniętych miast. Narasta paranoiczny strach przed jasnowidzami.

Rok 2059.

Akcja rozpoczyna się od nieudanej próby rutynowej kontroli Paige Mahoney. Główna bohaterka otumaniona fluxem, narkotykiem wywołującym ból u jasnowidzów, zostaje wywieziona do wieży głównej, a później do nieznanego jej miejsca. Kolonia karna została wybudowana na ruinach zaginionego miasta, Oksfordu. Paige wraz z innymi porwanymi, między innymi z Julianem Amesburym, trafia do Szeolu I, gdzie przemówienie wygłasza Nashira Sargas, władczyni krwi. Czarny charakter powieści, który za wszelką cenę chce podbić świat. Jasnowidze są jej potrzebni do walki z Emmitami. Wyjaśnia, na czym polegać będzie szkolenie, i przydziela Refaitom podopiecznych.

seria-czas-zniw

Paige trafia do Naczelnika, małżonka krwi Nashiry. Jest to zaskoczeniem dla wszystkich, ponieważ wysoko postawiony Refaita nigdy nie interesował się ludźmi i ich szkoleniem. Bohaterka nie zostaje zniewolona, może poruszać się po Szeolu, z czego korzysta. Poznaje Liz, która opowiada jej, co dzieje się w kolonii, przestrzega przed niektórymi osobami, ale także wyjaśnia, na czym będą polegać testy, które mają wykazać lojalność wobec Refaitów.

Pierwszym zadaniem Paige jest zabicie ślepca, czyli zwykłego człowieka, nieposiadającego daru jasnowidzenia. Jej ofiarą ma być Seb, chłopiec, który wraz z nią trafił do Szeolu i któremu nie raz pomagała. Paige odmawia zabicia przyjaciela i w zamian musi stanąć do walki z Refaitami. Niestety, Seb umiera.

Naczelnik wraca z ranami zadanymi przez Emmitów. Jego podopieczna podaje mu wyciąg z amarantu, co pomaga wyleczyć obrażenia i ratuje mu życie. Okazuje się, że małżonek krwi Nashiry ma zakaz walki z obcą rasą, lecz nie przestrzega go. Dlaczego nie słucha się władczyni?

Drugim zadaniem Paige jest zabicie Emmita. Dziewczyna nie do końca je wykonuje, ponieważ Naczelnik zaplanował walkę jako podstęp, by wzbudzić w niej strach i moc, której nie potrafi wydobyć. Emmita ginie, a Paige zyskuje powszechny szacunek. Wszyscy myślą, że stawiła mu czoło w pojedynkę.

Trzecim zadaniem jest misja zewnętrzna. Kilkoro jasnowidzów wraz ze swoimi opiekunami wyrusza do Cytadeli Londyn. Dzięki temu Siedem Pieczęci dowiaduje się, że Paige, ich śniący wędrowiec, żyje, została zniewolona i potrzebuje pomocy. Jaxon Hall postanawia ją odbić. W międzyczasie Naczelnik i jego podwładna odkrywają, że ich duchy złączone są złotym sznurem. Paige zaczyna planować ucieczkę z Szeolu I. Później dowiaduje się, że dwadzieścia lat temu ktoś już próbował uciec i został zdradzony. Te informacje rzutują na fabułę drugiego i trzeciego tomu.

Podczas bankietu z okazji dwusetnych obchodów przybycia Refaitów na Ziemię niespodziewanie z Sajonu przybywa odsiecz. Siedem Pieczęci wraz z Paige i innymi buntownikami zaczyna walkę z Refaitami. Pierwszy tom kończy scena pociągu z jasnowidzami, oddalającego się z Szeolu I.

Zakon Mimów

Bohaterzy, którzy zbiegli z kolonii karnej, zastanawiają się, co zrobić. Po nieudanej próbie ucieczki z pociągu trafiają do wieży, w której wcześniej przetrzymywano jasnowidzów, tam między innymi podawano Paige flux przed wywiezieniem do Szeolu I. Miejsce zamienia się w krwawe pole bitwy. Śniącej udaje się przeżyć i wraca do siedziby Siedmiu Pieczęci. Tam nikt nie chce jej uwierzyć w to, co spotkało ją w kolonii karnej.

Jasnowidze, którym udało się przeżyć rzeź pod wieżą, a nie należą do żadnych gangów, ukrywają się w butiku Agaty. Wkrótce przybywa tam Paige. Na wieść, że koledzy zignorowali jej opowieść, jasnowidze postanawiają poinformować świat o jej przeżyciach i sprzeciwić się rządzącym, którzy są marionetkami Nashiry.

Paige jest zmuszona do ukrywania swojej tożsamości. Farbuje włosy na czarno i zakłada soczewki. Dzięki temu może wykonywać zadania zlecone przez Jaxona. Jednym z nich jest wzięcie udziału w akcji Didiona Waite’a, który jest faworytem zwierzchnika londyńskich jasnowidzów, Haymarketa Hektora. Didion konfiskuje obrazy Jaxona i Elizy. Tam śniąca zostaje szybko zdemaskowana. Ponadto prawie cały gang Hektora zostaje zamordowany, a Paige jest główną podejrzaną. Niejednokrotnie słała groźby pod adresem zwierzchnika i wszyscy są pewni, że to ona stoi za jego morderstwem.

Dziewczyna spotyka Terebell, która sugeruje, aby odnalazła Naczelnika. Informuje ją, że Refaita przeżył rzeź w Szeolu I i ukrywa się. Paige używa złotego sznura, czyli więzi, która łączy ich duchy, i znajduje go w podziemiach skutego w kajdany. W międzyczasie zostaje wydana książka uciekinierów z Szeolu I, mająca ukazać prawdę na temat kolonii karnej i władzy. Niestety wszystko nie idzie po myśli buntowników – opowieść o dziewczynie, która przetrwała szkolenie z Refaitami, ukazuje Nashirę jako tą dobrą, która pragnie pokoju.

Zostają ogłoszone rozgrywki o tytuł zwierzchnika. Mim-królowe i mim-lordowie chcą walczyć o cenną posadę. Terebell wraz z Paige zawierają rozejm. Refaici zaczynają sponsorować śniącą, a ta ma zwyciężyć w rozgrywkach. Dziewczyna, Jaxon i inni kandydaci walczą na śmierć i życie. Kiedy po trudnych bojach zostaje tylko dwóch pretendentów, Jaxon triumfuje. Bohaterka od dłuższego czasu planowała zdradę i kiedy została sama z Jaxonem na polu bitwy, wdraża swój plan i wyzywa go na pojedynek. Paige wygrywa z nim podstępem, nie odbierając szefowi życia. Zostaje zwierzchniczką londyńskich jasnowidzów. Zapewne pamiętacie rozrywające serce zakończenie, którego nie muszę wam przytaczać.

Natalia z bloga Na Tropie, przygotowała specjalnie dla Was filmik, w którym streszcza fabułę dwóch pierwszych tomów.

na-tropie-play

Uprzedzając wasze pytania o poszczególnych bohaterów, przygotowaliśmy specjalne grafiki, które przypomną, kim byli i jakie zachodziły między nimi relacje.

infografika_Zakon mimów_02_240217-01 infografika_Zakon mimów_240217-01 infografika_Zakon mimów_240217-02

Mam nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi podróż do nieznanej jeszcze Pieśni jutra będzie przyjemna. Z ręką na sercu mogę wam zdradzić, że warto! Samantha Shannon nie raz zaskakuje.

Wersja PDF do pobrania 🙂

Categories: Newsy