Mikołaj z SQN Imaginatio

Pierwszy śnieg za nami, Last Christmas radośnie rozbrzmiewa w galeriach handlowych, miasta stroją się w girlandy rozświetlonych lampek. Czuć, że święta już blisko. Ale zanim nadejdzie czas ubierania choinek, rodzinnych kolacji i wypatrywania pierwszych gwiazdek, do niektórych domów wkrótce zapuka tęgi jegomość w czerwonym kubraku i białej brodzie zasłaniającej wiecznie roześmiane oblicze. Oto bowiem zbliżają się mikołajki – radosny czas rozdawania prezentów. A cóż może być lepszym prezentem nad książkę? W niniejszym wpisie podpowiadamy kilka naszych fantastycznych tytułów ze wskazaniem, komu najbardziej mogłyby się spodobać 🙂

krolowie-dary-sciana-burz

Coś dla fanów opasłej fantastyki

Istnieją czytelnicy, którzy nie sięgają po książki liczące mniej niż powiedzmy pięćset stron, bo przecież na taką drobnicę szkoda czasu. Idealnymi tytułami dla takich osób będą te wchodzące w skład serii Pod sztandarem dzikiego kwiatu Kena Liu. Oczywiście objętość nie jest ich jedyną zaletą 🙂 Jak dotychczas ukazały się dwa tomy z trzech planowanych. Oto opowieść, którą pokochał cały fantastyczny świat: misterna, wielowątkowa i wielopoziomowa, przepełniona duchem Orientu, inspirowana legendami starożytnych Chin. Porywająca historia o walce z tyranią, mechanizmach politycznych, braterstwie i rywalizacji zdolnej obrócić wniwecz wszystko, co cenne, a także brutalnym starciu cywilizacji. W Królach Dary Ken Liu skupia się na politycznych intrygach, rebelii, machinacjach stojących za wielką władzą. W Ścianie burz, z kolei, kiedy sytuacja polityczna pozornie zostaje uspokojona, jest czas by przyjrzeć się rozwojowi technologicznemu kraju oraz różnicom kulturowym dwóch zupełnie różnych cywilizacji. Prawdziwie epicka saga!

Dla kogo?

– amatorzy literatury trochę ambitniejszej

– pasjonaci orientalnego klimatu starożytnych Chin

– czytelnicy George’a Martina, Brandona Sandrsona czy opowiadań Kena Liu

piata-pora-roku-wrota-obeliskow

Ambitnie w temacie końca świata

Nora K. Jemisin to autorka, która swoim pisarstwem stara się bardzo mocno angażować w problemy społeczne. Nie inaczej jest z cyklem Pęknięta Ziemia, którego pierwszy tom – Piąta pora roku – zyskał w 2016 roku prestiżową nagrodę Hugo, a drugi – Wrota obelisków – powtórzył niedawno ten sukces. Już samo to daje potwierdzenie z jak niesamowitymi książkami mamy do czynienia! Mądra fantastyka, która wciąga do doskonale stworzonego świata i pozwala cieszyć się interesującą fabułą, a zarazem uczy, zmusza do myślenia, nie pozwala pozostawać obojętnym wobec otaczającej rzeczywistości. Poznajcie Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości

Dla kogo?

– fani oryginalnych światów skonstruowanych z dbałością o szczegóły

– odbiorcy niebojący się trudnych tematów, takich jak wykluczenie, szkalowanie odrębności i prześladowanie grup etnicznych

– czytelnicy fantastyki, która łączy magię, odrobinę technologii i potężne zagrożenie ze strony sił natury

grom-i-szkwal-krew-i-stal

Słowiański sztafaż w średniowiecznym wydaniu           

Andrzej Sapkowski Wiedźminem dokonał rzeczy niesamowitej – ciężko o bardziej popularny polski cykl niż ten opowiadający historię łowcy potworów Geralta z Rivii. A przecież to opowieść, która ma już trzydzieści lat z okładem! Do dziś powstaje mnóstwo mniej lub bardziej udanych klonów Wiedźmina. Dlaczego o tym piszę? Bo ktoś mógłby widząc książki Jacka Łukawskiego, stwierdzić, że oto kolejny pisarz, który połakomił się na schedę po Sapkowskim. Nic bardziej mylnego! Oczywiście mamy i czasy które trochę przypominają nasze średniowiecze, bohaterom na drodze stawiane są kolejne egzemplarze bestii rodem ze słowiańskiego bestiariusza, a sam autor przyznaje, że miejscami puszcza oko do czytelników Sapka. Niemniej Kraina Martwej Ziemi, bo tak nazywa się cykl Łukawskiego, to marka sama w sobie. Dynamiczne opisy walk, z pietyzmem oddane realia życia w zacofanej technologicznie krainie, egzotyczne rasy, barwne dialogi i bezpretensjonalny humor, a wszystko to okraszone klimatem grozy. Krew i stal, Grom i szkwał oraz przyszłoroczna Pieśń i krzyk to świetna fantastyczna awantura!

Dla kogo?

– czytelnicy fantastyki militarno-przygodowej, którym nuta grozy nie szkodzi

– amatorzy średniowiecznych realiów i słowiańskiego folkloru

– fani Roberta M. Wegnera i Andrzeja Sapkowskiego

wojny-alchemiczne

Tam, gdzie mechanizmy zegarowe wyparły silniki parowe

Estetyka steampunku jest wielce popularna – wystarczy przejść się na którykolwiek konwent fantastyczny, by tę tezę potwierdzić. Co jednak, jeśli czasy wiktoriańskie i parowozy zaczynają się nudzić? Ano można zrobić szybko skok w bok i zajrzeć do świata skonstruowanego przez Iana Tregillisa w trylogii Wojny alchemiczne: Mechaniczny, Powstanie i Wyzwolenie. Tam na czytelników czeka alternatywna rzeczywistość, w której znanym światem włada dysponujące mechaniczną armią Królestwo Niderlandów. Wątki przygodowe przeplatane są tu szpiegowskimi intrygami i filozoficznymi rozważaniami. A wszystko zaczęło się od niewinnego wynalazku Christiaana Huygensa, który w XVII wieku tchnął życie w mechaniczny konstrukt, tworząc bezwolnego, absolutnie posłusznego rozkazom klakiera. Czy aby na pewno?

Dla kogo:

– wielbiciele steampunku, i clockpunku

– osoby zainteresowane rozważaniami natury filozoficznej i religijnej

– fani książek Krzysztofa Piskorskiego

zawisza-czarny

Trochę rozrywki nikogo jeszcze nie zabiło

Jeśli ktoś szuka książek, z których humor wręcz się wylewa, to zdecydowanie powinien trafić na półeczkę z literką Ć jak Ćwiek Jakub. Autor potrafi snuć opowieści jak mało kto, mistrzowsko operuje kliszami, bawi się konwencjami, garściami czerpie z kultury popularnej. Robi wszystko to bardzo smacznie. Można by było polecić trochę starszy cykl Ćwieka, pt. Chłopcy, w którym towarzysze Piotrusia Pana w naszej polskiej rzeczywistości zakładają gang motocyklowy pod dowództwem Dzwoneczek. Warto jednak sięgnąć po najświeższą nowość, czyli Zawiszę Czarnego – niezależny spin-off również popularnego cyklu Dreszcz. Zawisza Czarny to czarnoskóry student z polskim obywatelstwem, który trudni się w wolnych chwilach superbohaterstwem. W Warszawie zamiast kibicować naszej reprezentacji w piłce nożnej, jak to sobie zaplanował, będzie musiał zmierzyć się z totalnie pokręconym spiskiem obejmującym młodych ambitnych z Mordoru na Domaniewskiej, uczestników rowerowej masy krytycznej, członków ONR-u, kibiców Legii, a także podejrzanie popularny napój energetyczny Dumny Rodak.

Dla kogo:

– pożeracze treści superbohaterskich wszelkiej maści

– poszukiwacze popkulturowych zabaw

– uzależnieni od czystej akcji

prawdodziejka-wiatrodziejka

Przyjaźń po wsze czasy

Książki o przyjaźni to świetny prezent dla przyjaciela właśnie. W tym przypadku dla przyjaciółki może bardziej, bo seria Czaroziemie Susan Dennard do gustu raczej przypadnie przedstawicielkom płci pięknej, choć i tej brzydszej braci także może się podobać. Wspaniałe powieści przygodowe w bogatym świecie fantasy, gdzie polityka i magia to nie tylko nakreślone naprędce tło. Serię chwalą popularne autorki fantastyki młodzieżowej: Sarah J. Maas, Robin Hobb czy Alexandra Brecken. Poznajcie dwie przyjaciółki: Safi i Iseult – czarodziejki, które uwielbiają pakować się w tarapaty. Najlepiej w takie, które wywracają wszystko do góry nogami! Poza tym spójrzcie, jak pięknie prezentują się okładki Prawdodziejki i Wiatrodzieja.

Dla kogo?

– miłośnicy opowieści o zuchwałych kradzieżach, szermierce, oszustwach, magii i piratach

– wielbiciele gorących romansów i książek o wielkiej przyjaźni

– fani dzieł Sarah J. Maas, Robin Hobb

seria-czas-zniw

Podziemny syndykat jasnowidzów kontra opresyjny system

Napisana z wielkim rozmachem seria Czas Żniw Samanthy Shannon, to propozycja nie tylko dla młodzieży, lecz także wszystkich miłośników fantastyki, którzy szukają nieprzeciętnej lektury i mocnych wrażeń. Czas Żniw to wielowątkowy cykl, pełen nietuzinkowych bohaterów i tajemnic z akcją osadzoną w Londynie przyszłości. Poznaj uniwersum pełne jasnowidzów, eterycznych istot i tajemniczych Refaitów, pragnących władać ludzkością…

Dla kogo?

– czytelnicy powieści dystopijnych

– wielbiciele wielotomowych serii

– fani powieści Sarah J. Maas i Susan Dennard

Na tym oczywiście oferta SQN Imaginatio się nie kończy 🙂 Wszystkim fantastycznym książkom wydawnictwa możecie przyjrzeć się o TU.

 

Categories: Newsy