Kiedy nadejdzie Czas Żniw

Niecały miesiąc dzieli nas od długo wyczekiwanej premiery. Oto pojawi się kontynuacja serii, która szturmem podbiła serca czytelników na całym świecie. Samantha Shannon stworzyła nietuzinkową powieść dla miłośników fantastyki i wkupiła się w łaski wielbicieli gatunku.

Rzadko się zdarza, aby młoda pisarka zyskała tak szybko popularność. Sceptycy zastanawiają się, o co chodzi z fenomenem Samanthy Shannon. Co jest w serii takiego wyjątkowego, że nie tylko dziewczyny na całym świecie szaleją za bohaterami, a producenci filmowi biją się o prawa do ekranizacji? Po hucznych seriach Igrzysk śmierci, Niezgodnej, przyszła kolej na Czas Żniw. Pisarka w bardzo dobrym momencie wkroczyła na rynek, ponieważ wielkie „boom!” na fantastykę młodzieżową wciąż trwa.

samantha_shannonSamantha Shannon urodziła się w zachodnim Londynie w 1991 roku. Zaczęła pisać już w wieku piętnastu lat. W 2013 roku ukończyła studia literaturoznawcze na uniwersytecie w Oksfordzie. Rok wcześniej została zakwalifikowana do nagrody The Young Star. Czas Żniw, jej debiutancka powieść, a jednocześnie pierwsza część siedmiotomowego cyklu, została wydana w kilkudziesięciu krajach. Prawa do jej ekranizacji nabyła wytwórnia 20th Century Fox. Samantha uwielbia czytać, pić dobrą kawę, grać na skrzypcach i fortepianie. Jej ulubiona książka to Opowieść podręcznej kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood.

Seria The Bone Season opowiada historię Paige Mahoney. Dziewiętnastolatka jest jednym z najpotężniejszych jasnowidzów, potrafi nawiązać kontakt z zaświatami. Nie jest wróżbitką, swoją moc może wykorzystać do samoobrony lub zrobienia komuś krzywdy. Jest śniącą, a dokładniej Śniącym Wędrowcem – jedną z Siedmiu Pieczęci. Pracuje dla Jaxona Halla i Stowarzyszenia, grupy przestępczej, która szczyci się mim-zbrodniami i czerpie z tego zyski. Wraz ze swoim ojcem mieszka w Londynie, czyli najważniejszej twierdzy Sajonu.

„Lubię sobie wyobrażać, że na początku było nas więcej. Wydaje mi się, że niewielu, ale na pewno więcej niż teraz. Jesteśmy mniejszością, której świat nie akceptuje, chyba że jako wytwór fantazji, ale nawet to jest zakazane. Wyglądamy jak inni. Czasem zachowujemy się jak inni. W wielu przypadkach jesteśmy jak inni. Jesteśmy wszędzie, na każdej ulicy. Na pozór prowadzimy normalne życie, ale kryje ono w sobie coś jeszcze. Nie wszyscy z nas wiedzą, kim jesteśmy. Niektórzy umierają, nie wiedząc o tym. Inni wiedzą, dlatego nigdy nie pozwolimy się złapać. Ale istniejemy. Uwierzcie” (Czas Żniw, str. 13).

Czas Żniw rozpoczyna się od rutynowej kontroli, która niespodziewanie zmienia się w walkę o życie i śmierć. Paige zostaje wywieziona do Oksfordu, gdzie rozpoczyna się ciężkie szkolenie. Kolonia karna istnieje od dwustu lat, czyli od czasu przybycia z Międzyświatów potężnych i nieśmiertelnych istot. Istnienie tego miejsca jest tajemnicą. Śniąca wraz z innymi porwanymi zostaje postawiona przed Refaitami, a ich zadaniem jest wybrać dla siebie po jednym z jasnowidzów i stać się dla nich Opiekunami. Paige trafia do Naczelnika, wysoko postawionego w hierarchii mężczyzny. Zaskakujący jest fakt, że nigdy wcześniej nie był zainteresowany szkoleniem człowieka. Po raz pierwszy staje się Opiekunem. Czy Paige powinna obawiać się Naczelnika? Czy jest jej wrogiem czy sprzymierzeńcem?

seria-czas-zniw

Sama Samantha Shannon przyznaje: „Moją ulubioną postacią, spośród wszystkich, jest Naczelnik, gdyż był w mojej wyobraźni najdłużej. Pod względem kreowania postaci to najłatwiej pisze mi się historię Jaxona Halla, szefa Paige. Jego dialogi są ciekawe, intencje niejasne, a sama postać bardzo skomplikowana”.

Co przysporzy Paige największych kłopotów? Czy uda się jej uciec? Czy w Oksfordzie, miejscu, gdzie najważniejszym celem jest przeżyć każdy kolejny dzień, można komuś zaufać i zbliżyć się do kogoś? W Zakonie Mimów, kolejnej części serii, na czytelników czeka jeszcze więcej przygód oraz sekretów, które niespodziewanie wypływają na światło dzienne. Refaici wiedzą, że ich tajemnice nie są już bezpieczne, czas wyeliminować zagrożenie.

Nie chcę opisywać szczegółowo drugiego tomu, żeby nie zdradzić jego sekretów. Mam świadomość, że to właśnie odkrywanie tajemnic tej powieści przynosi największą przyjemność. Samantha Shannon przygotowała dla swoich czytelników oraz bohaterów istny tor przeszkód, pełny zwrotów akcji. Wszystko jest godne uwagi, ponieważ każda wiedza i detal są istotne dla całości. Autorka stworzyła nietuzinkowy świat, wyjątkowy i wielowątkowy. Musicie mi zaufać, warto sięgnąć po nią i oddać się przygodzie.

Już 26 kwietnia do księgarni trafi długo wyczekiwany trzeci tom. Kto nasłuchuje Pieśni jutra? Już wkrótce zabiorę was w niezwykłą przygodę, przybliżającą kolejne losy Paige, Naczelnika i jej wrogów oraz sprzymierzeńców.

samantha-shannon-w-polsce

Categories: Newsy