Imaginatio News #8

W ciągu ostatnich trzech tygodni odbyła się premiera powieści  Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu, zaznaczyliśmy wraz z Anną Lange swoją obecność na Polconie, przyznano Nagrody Hugo i podrzuciliśmy Wam fragment okładki jednej z przyszłorocznych zapowiedzi (nikt nie zgadł, co to takiego). Zachęcamy do prześledzenia tekstu. Będzie kilka ciekawostek.

Na początek kilka słów o premierowym Clovisie LaFayu. To drugi w tym roku polski debiut wydany naszym nakładem. Sądząc po pierwszych recenzjach, ponownie udany. Dobra passa trwa, mamy nosa do nowych talentów, nie ma co 🙂 Co takiego Was – Czytelników – urzekło w powieści Anny Lange? Poza okładką, oczywiście, najbardziej cenicie sobie kunszt językowy autorki oraz wyrazistych bohaterów, których po prostu trzeba lubić. Poniżej wklejam kilka losowych linków z recenzjami.

Republika kobiet
Nowalijki
Geezmo
Medycy nie gęsi
Kot w bookach

3d-widok-lafayclovis

Anna Lange odwiedziła tegoroczny Polcon, który odbywał się od 18 do 22 sierpnia we Wrocławiu. Wygłosiła co najmniej interesującą, a na pewno inspirującą, prelekcję o nauce XIX wieku. Słuchacze obecni na sali (miejsc siedzących bardzo szybko zabrakło) dowiedzieli się co nieco o równaniach Maxwella, które mimo że nie pasowały do ogólnie przyjętych teorii, to doskonale oddawały rzeczywistość; tajemniczym eterze; niezwykłym odkryciu Ignaza Philippa Semmelweisa, że mycie rąk przed zabiegiem chirurgicznym zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia pacjenta; Agnes Pockels, która natchniona kuchennymi porządkami zajęła się badaniem napięć powierzchniowych. A także o wielu, wielu innych ciekawostkach. Nauka naprawdę jest fascynująca 🙂 Anna Lange wzięła udział również w panelu dyskusyjnym o tworzeniu fantastycznych światów. Towarzyszyli jej Jakub Ćwiek, Maja Lidia Kossakowska i Aleksandra Janusz. Panel okazał się skarbnicą wiedzy dla każdego, kto chciałby zacząć pisać, a nie bardzo ma pomysł, jak się za to zabrać. Najciekawsza debata dotyczyła tego, czy autor powinien rzeczywiście tak strasznie dużo czasu poświęcać światotwórstwu, znać go od podszewki i kontrolować wszystkie jego aspekty, począwszy od ekonomii, przechodząc przez układy polityczne, a skończywszy na wiedzy dotyczącej składu geologicznego ziemi. Na przykładzie prozy Georga Martina wysnuto wniosek, że dla dobra historii niekoniecznie 🙂 Natomiast na spotkaniu autorskim Anna Lange odpowiadała na pytania Maćka Pitali i publiczności na temat książki, okładki, zawirowań dotyczących tytułu oraz możliwej kontynuacji. Znalazł się też czas na pierwsze autografy! 🙂

7 8 9 10 11 12

Anna Lange z Polconu była bardzo zadowolona, cieszyła ją wysoka frekwencja i zainteresowanie powieścią. Jak ja oceniam konwent? Powiem tyle: bywałem na lepszych. Na gorszych pewnie też, ale tych nie pamiętam. Piszę to z punktu widzenia zwykłego uczestnika. Część targowa bardzo uboga, stoiska mało atrakcyjne. Dużo działo się na płycie głównej, gdzie znajdował się Games Room. Program nawet ciekawy, fajni goście, ale sale zdecydowanie nieprzystosowane do tak licznej publiczności. Z jednego panelu musiałem wyjść szybciej i złapać tchu na korytarzu, bo zaczynało się dziać źle. Dodatkową atrakcją, nie wiem, na ile zaplanowaną, był festiwal foodtrucków przy wejściu do Hali Stulecia oraz impreza związana z bańkami mydlanymi na tyłach kompleksu. Miałem wrażenie, że w tych dwóch miejscach przebywa więcej osób niż wewnątrz zabytkowego budynku, gdzie odbywał się program.

1 2 3 4 5 6

We wrześniu dwie fantastyczne premiery. Po pierwsze I wrzucą was w ogień Piotra Patykiewicza, czyli powrót do skutego lodem postapokaliptycznego świata, w którym niedobitki ludzkości starają się wieść normalne życie. Patykiewicz odbiega trochę od przygodowej formuły Dopóki nie zgasną gwiazdy i tym razem prezentuje niespieszną opowieść o ścieraniu się dwóch światów: konserwatywnej, bogobojnej Osady i zepsutego, absolutnie niemoralnego Miasta. Wyszedł z tego znakomity obyczaj o miażdżącej sile okładkowego pędzącego pociągu 🙂

okladka-patykiewicz-iwrzucawaswogien

Po drugie Dziewczyna z Dzielnicy Cudów Anety Jadowskiej. Powieść otwiera cykl, w którym główną bohaterką będzie Nikita, znana fanom Dory Wilk zabójczyni. Aneta Jadowska w Dziewczynie…  zmienia jednak otoczenie i przenosi akcję z Thornu do magicznie niestabilnego Warsu i zupełnie zdziczałej Sawy. Gwarantuję wysokooktanową jazdę bez trzymanki. Wiem, tekst wyświechtany, ale jak przeczytacie, czym Nikita rozbija się po mieście, zrozumiecie 🙂

zapowiedz-fb

Obie książki mają premiery 14 września.

Zapowiadam od razu w imieniu Anety Jadowskiej jej udział na Coperniconie w Toruniu. Impreza odbywa się od 16 do 18 września. Więcej szczegółów bliżej imprezy. Śledźcie nasze social media. I te Anety oczywiście też. Niewykluczone, że tam nawet wcześniej niż u nas pojawi się stosowna informacja.

Co dalej?

W październiku premiera Truthwitch, która zyskała polski tytuł Prawdodziejka. Podczas prac nad przekładem do zespołu dołączył drugi tłumacz. Maciej Pawlak wprowadził dużo bardzo fajnych zmian, dzięki czemu tekst zyskał na lekkości. Teraz czyta się nawet lepiej. Front na chwilę obecną prezentuje się następująco.

okladka-prawdodziejka

Odkrawamy też zapowiedź, którą zajawialiśmy na profilu Fantastycznie Nieobliczalnych. Jedną z premier SQN Imaginatio w 2017 roku będzie pierwszy tom Śmierci i życia Zebulona Fincha. Krótki opis poniżej:

Zebulon Finch nigdy nie zapomni dnia 7 maja 1896 roku. To właśnie wtedy zginął zastrzelony na brzegu Jeziora Michigan, żeby po kilku minutach w niewyjaśniony sposób odzyskać życie.

Od tego momentu nic nie będzie tak jak wcześniej.

Nowe życie Zebulon rozpocznie od dołączenia do wędrownego cyrku. Później będzie szturchany i nakłuwany przez naukowca obsesyjnie zafiksowanego na tajemnicach życia i śmierci. Stanie do walki w pierwszej wojnie światowej. Zmuszony zostanie uciekać przed swoimi koszmarami i ubóstwem z Nowego Jorku czasów wielkiego kryzysu. Będzie towarzyszył najpiękniejszej kobiecie w Hollywood.

Miłość, nienawiść, nadzieja i terror – Zebulon doświadczy tego wszystkiego. Ale czy kiedykolwiek odnajdzie odkupienie?

okladka-zebulon-finch

A w ostatni weekend ogłoszono laureatów Nagrody Hugo. W kategorii Najlepsza powieść zwyciężyła książka N.K. Jemisin Piąta pora roku, która ukaże się naszym nakładem jeszcze w tym roku. Dokładnie 23 listopada. Jakub Małecki powoli zbliża się z tłumaczeniem do końca, ale zostało jeszcze trochę pracy. Chcemy, żebyście dostali jak najlepszy przekład! Natomiast Ściana burz, kontynuacja znakomitej książki Kena Liu Królowie Dary, trafi na Wasze półki pod koniec roku, bo 28 grudnia 🙂

Categories: Newsy