Imaginatio News #6

Dziś znowu krótko. Zaledwie kilka ważnych update’ów. Żadna z premier na chwilę obecną nie jest zagrożona. O trzecim tomie Endgame już wiecie. W Polsce finał trylogii Jamesa Freya i Nilsa Johnsona-Sheltona pojawi się mniej więcej w tym samym czasie, co w USA.

Mechanicznego będzie można spotkać na księgarnianych półkach w najbliższą środę, ale już teraz zachęcamy do zamawiania w przedsprzedaży na empik.com. Miło mi poinformować, że spływają do nas pierwsze polskie recenzje. Przeczytajcie:

Tregillis roztacza przed czytelnikami ciekawy świat, wystarczająco wiarygodny i konsekwentny, w którym mechaniczne wynalazki Holendrów przeciwstawione zostaną alchemicznym osiągnięciom Francuzów. Brzmi fajnie? Bo jest fajne, wciągające, pełne akcji, intryg i napięcia. A do tego wzbogacone czymś, co w powieściach fantastycznych sprawdza się zawsze: kwestiami natury filozoficznej i moralnej.

– Aleksander Krukowski, Katedra

LINK DO RECENZJI

Mechaniczny nie jest arcydziełem, zdecydowanie nie jest także powieściowym fast foodem, to solidny kawał wciągającej, trzymającej w napięciu, ale również intrygującej światem przedstawionym literatury rozrywkowej z wyższej półki. Ian Tregillis postarał się, aby historia czerpała z tradycji steampunku, acz wprowadził do swej wizji ogrom nowości, co w efekcie końcowym wypadło bardzo dobrze.

– Adrian Turzański, Kawerna

LINK DO RECENZJI

Mechaniczny to bardzo udana książka z gatunku clockpunk. Jest to przede wszystkim oryginalna i spójna wizja świata, który od trzech stuleci targany jest wojną Holandii i jej mechanicznych sług z Francja i jej rozwiniętą chemią. To także opowieść o tym, że istoty takie jak klakierzy posiadają własne myśli i uczucia, a wiążące ich geas jest zbrodnią przeciwko posiadaniu własnej woli. Polecam Mechanicznego każdemu – nie tylko fanom fantasy, czy science fiction, ponieważ książka Tregillisa niesamowicie urzeka i niecierpliwie czekam na kolejne tomy!

– Łukasz Marciniak, Świat Fantasy

LINK DO RECENZJI

klakier_sokolMamy też fajną fanowską rzecz! Piotr Sokołowski, autor ilustracji okładkowej do najnowszej powieści Jakuba Ćwieka Grimm City. Wilk!, stworzył portret klakiera, czyli mechanicznego człowieka z powieści Iana Tregillisa. Spójrzcie jak artysta wyobraża sobie głównego bohatera – Jaxa 🙂

W to jeszcze warto kliknąć, jeśli tego dotychczas nie zrobiliście:

Obiecałem ostatnio napisać coś więcej o Annie Lange. I właśnie teraz przyszedł na to czas. Anna Lange to pseudonim doktor habilitowanej w dziedzinie chemii, zatrudnionej na stanowisku profesora nadzwyczajnego na jednej z warszawskich uczelni wyższych, autorki licznych publikacji na temat widm (molekularnych). Karierę naukową łączy z fascynacją światami fantastycznymi, a także klasyczną powieścią kryminalną i literaturą XIX wieku. Inspirują ją w równej mierze Brandon Sanderson, Lois McMaster Bujold, Jane Austen, P.G. Wodehouse, Agatha Christie i Boris Akunin.

I jak wiecie, Anna Lange zadebiutuje u nas 17 sierpnia.

Nowa powieść Piotra Patykiewicza nadal bez tytułu – wychodzi na to, że z tytułami mamy nie lada problem 🙂 Za to Rafał Szłapa zaprezentował nam już pierwsze przymiarki do grafiki okładkowej. Prezentują się ciekawie. Zastanawiamy się, w którą stronę pójść.

1 2 3

A przy okazji przypominamy o Parchu, czyli darmowym opowiadaniu osadzonym w uniwersum Dopóki nie zgasną gwiazdy. Do pobrania TU, TU lub TU. Nic tylko brać i czytać 🙂

Co jeszcze?

  1. Fifth Season zostało nominowane do World Fantasy Award w kategorii Powieść. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas World Fantasy Convention 27–30 października. Lista wszystkich nominowanych.
  2. Miałem przyjemność przeczytać tłumaczenie pierwszych czterech rozdziałów Truthwitch. Zapowiada się dobra przygoda! Choć nie ukrywam, że książka skierowana raczej do tej piękniejszej części czytających 🙂
  3. W najbliższym „Wydaniu Specjalnym Nowej Fantastyki” poznacie opowiadanie Jacka Łukawskiego Gianca ze świata Krainy Martwej Ziemi (w sprzedaży od 21 lipca). A w nowym numerze czasopisma wywiad z Kenem Liu (w sprzedaży od 26 lipca).
Categories: Newsy