Imaginatio News #11

Marzec będzie w tym roku bardzo obfitym miesiącem, jeśli chodzi o nasze fantastyczne książki. Przedwczoraj premiery miały Grom i szkwał Jacka Łukawskiego oraz Zakazane życzenie Jessiki Khoury. Wkrótce przeczytacie o dalszych losach zbuntowanego klakiera Jaxa w Powstaniu Iana Tregillisa, a na koniec miesiąca szykujemy wstrząsający Pył Ziemi Rafała Cichowskiego.

Zanim jednak więcej o marcowych książkach, cofnijmy się na moment do lutego. Dwa tygodnie temu ukazała się kontynuacja Dziewczyny z Dzielnicy Cudów Anety Jadowskiej, czyli Akuszer Bogów. O fabule już pisaliśmy, zresztą większość z Was jest już na pewno po lekturze 😉 dlatego teraz pochwalimy się kilkoma recenzjami drugiego tomu serii o Nikicie. Poniżej pięć wybranych linków.

NaEkranie
Kawerna
Nie tylko gry
Wielopokoleniowo
Poradnik pozytywnego czytelnika

zakazanezyczenie-3dO Zakazanym życzeniu i Gromie i szkwale też już dość dużo było. Jeśli ominęły Was informacje, zajrzyjcie do poniższych artykułów, gdzie zgrabnie i przede wszystkim szczegółowo opisaliśmy z Kingą oba tytuły.

Dżinn Aladyna kobietą? Wszystko jest możliwe
W polskiej fantastyce jest miejsce na nowe nazwiska

Mimo że obie powieści miały premiery w ostatnią środę, to już napłynęło do nas trochę recenzji. Być może pomogą Wam podjąć decyzję zakupową. Ale naprawdę się wahacie? 🙂 W każdym razie spójrzcie, jak redaktorzy portali piszą o naszych książkach.

 

[…] to, co umieszczono między pierwszą a ostatnią stroną trzyma w napięciu i wciąga niczym pustynne piaski.

Gavran

Piękne wydanie i piękna treść, warto sięgnąć po Zakazane życzenie!

eFantastyka

Autorka jest niczym zaklinacz dżinnów – używa słów, by zaczarować czytelnika i przenieść go do krainy, w której żadne z wypowiedzianych życzeń nie jest za darmo.

Ostatnia Tawerna

Świat wykreowany w Gromie i szkwale znacznie się rozwinął w stosunku do tego, co mogliśmy przeczytać w Krwi i stali.

Bestiariusz

Powieść Grom i szkwał z pewnością zostanie doceniona przez czytelników, którzy cenią sobie odkrywanie spisków związanych z monarszym dziedzictwem, lubią odnajdywać subtelne nawiązania do demonologii ludowej, ale też nie mają nic przeciwko temu, aby dać się porwać przygodzie z rozbudowaną akcją rozpisaną na wielu różnorodnych, a przy tym charakterystycznych bohaterów.

Booklips

Powieść jest świetnie wyważona i znajdziemy w niej zarówno trochę fantazji, jak i brutalnego realizmu, trochę bajki i trochę horroru.

Movies Room

powstanie-3d15 marca zapraszamy do księgarni entuzjastów historii alternatywnych, amatorów filozoficznych i religijnych rozważań na temat wolnej woli oraz zakochanych we wszystkim, co mechaniczne. Właśnie w tym dniu ukaże się Powstanie Iana Tregillisa. Nie wiem, czy pamiętacie, ale Francja znalazła się w bardzo dramatycznej sytuacji, a wróg puka do bram Zachodniej Marsylii. Z niesamowitym wyczuciem Tregillis opisuje oblężenie ostatniej twierdzy Francuzów. Nie zapomina przy tym o Jaxie i Berenice, którzy muszą radzić sobie z własnymi, równie ważkimi problemami. Znajdziecie też w tekście więcej informacji o alchemii animującej mechanicznych oraz poznacie zasady konstruowania metageas będących faktycznymi kajdanami dla klakierów. Podobał Wam się Mechaniczny? Powstanie was nie zawiedzie. Natomiast jeśli mieliście jakieś zastrzeżenia do pierwszego tomu, dajcie szansę kontynuacji. Jest naprawdę znacznie lepiej!

pyl-ziemi-3dMarcowy wysyp premier zamknie Rafał Cichowski i jego Pył Ziemi. Jak na razie pokazaliśmy Wam okładkę powieści. Cieszy nas jej pozytywny odbiór. Chłopaki z działu graficznego naprawdę się przy niej napracowali. Intrygująca okładka skrywa równie intrygującą treść. Recenzji jeszcze żadnych nie ma, ale już do kilku osób trafiły prebooki. Myślę, że wkrótce będziecie mogli więcej poczytać o samej książce i o tym, jak wyszła Rafałowi Cichowskiemu wizja odległej przyszłości naszej planety.

sciana-burz

Żeby nie dublować informacji zawartych w ostatnim podsumowaniu (tu możecie nadrobić), krótko o tym, co będzie w kwietniu. A będą dwie premiery i trzy prapremiery, czyli nawet jeszcze więcej fantastycznych książek niż w marcu 🙂 Już się szykujcie na zjawiskową podróż po orientalnym archipelagu Dary. Ken Liu jest przewodnikiem bardzo cierpliwym: sumiennie tłumaczy wszelkie zawiłości fabularne, zgrabnie wprowadza nas w różne szkoły filozoficzne, opowiada o bogach i pokazuje życie ludzi z różnych warstw społecznych, bo przyjrzymy się zarówno dworowi i toczonym tam intrygom, ucztom arystokratów, egzaminom uczonych, ale również kupieckim porachunkom i żmudnej pracy chłopów. Jestem w trakcie lektury Ściany burz. Jest bardzo dobrze! I zupełnie inaczej niż w Królach Dary. Ken Liu w zupełnie inny sposób rozkłada akcenty. O ile w Królach mieliśmy przewroty, walkę o władzę, epickie bitwy i genialne strategie wojskowe, tak tu fabuła płynie wolniej, jest czas na poznanie Dary i jej sytuacji politycznej, możemy rozważyć problemy, które trapią cesarstwo i razem z uczonymi zastanowić się, jak im zaradzić. Poznajemy filozofię i religię, będziemy też świadkami odważnych reform edukacyjnych i społecznych. Świetnie napisana rzecz.

zapowiedz-3d-czas-zniw

Miało być krótko, a ja jak zwykle rozpisałem się o jednym tytule 😀 Teraz już serio. Poza Ścianą burz w kwietniu złapiecie trzeci tom cyklu Czas Żniw Samanthy Shannon. Mamy już okładkę. Prawda, że śliczna? Prace nad tłumaczeniem dobiegają końca, za moment ruszamy z redakcją i korektą. Natomiast trzy wspomniane prapremiery to:

Grimm City. Bestie Jakuba Ćwieka – powieść, dzięki której raz jeszcze wnikniemy do spowitego wiecznym smogiem i zanieczyszczonego ropą miasta położonego na ciele upadłego giganta. Kuba tym razem rozpisał fabułę wokół procesu sądowniczego. Jesteście ciekawi, jak sobie z tym poradził?

Wiatrodziej Susan Dennard – w kontynuacji Prawdodziejki przemierzymy nubreveńskie ulice, które nawiedza nieustannie ukrywający się w cieniach i śmiertelnie niebezpieczny człowiek. W niewyjaśnionych okolicznościach giną ludzie, a porzucane ciała zaczynają powstawać z martwych. Drugi tom cyklu Czaroziemi skupia się na postaci Merika – przebiegłego pirata, charyzmatycznego księcia i znakomitego czarodzieja.

Wszyscy patrzyli, nikt nie widział (roboczy tytuł) Tomka Marchewki – opowieść utrzymana w łotrzykowsko-gangsterskim klimacie, zabarwionym lekko historycznym, steampunkowym sznytem. Akcja rozgrywa się w świecie przypominającym przełom XIX i XX wieku, lecz zamiast rewolucji maszynowej, świat ogarnęła rewolucja alchemiczna. Opowiedziana nam zostanie historia młodego szulera, przez co spora część fabuły dotyczyć będzie hazardu, kuszenia losu i, co najważniejsze, karcianych numerów.

czaroziemie-seria

Co jeszcze?

Jakub Małecki pracuje nad tłumaczeniem Wrót obelisków Nory K. Jemisin. Okładkę zachowujemy oryginalną, żeby pasowała do pierwszego tomu. Premiera w czerwcu.

Jarosław Rybski tłumaczy Dziewiąte miasto płonie J. Patricka Blacka. Pracujemy nad własną wersją okładki. Zastanawiamy się nad koncepcją. Wkrótce coś Wam pewnie pokażemy. Premiera również w czerwcu.

– Mamy już przetłumaczoną Wilczą godzinę Andriusa Tapinasa. Czytam na przemian ze Ścianą burz. Ge-nial-ne! Bardzo dobry steampunk z akcją po sąsiedzku, bo w Wilnie. Ale jest też epizod w Krakowie czy Pradze. Nigdy w Wilnie nie byłem i mam teraz straszną ochotę pojechać i zwiedzić miasto śladem bohaterów Wilczej godziny. Szkoda tylko, że nie mogę się cofnąć do początku XX wieku. Ależ by to była przygoda! Okładka powieści na pewno zmieni się w porównaniu z oryginałem. Postaramy się oddać klimat powieści i w jakiś sposób nawiązać do oryginału, ale nasza grafika będzie o niebo ładniejsza.

vilko-valanda

Categories: Newsy