Poznaj autora

książki "Stróże"

Jakub Ćwiek


Jest autorem dziewiętnastu książek, licznych opowiadań, artykułów publicystycznych i scenariuszy. Najbardziej znany ze stworzenia uniwersum Kłamcy, rozwija też światy, w których prym wiodą Chłopcy i Dreszcz, oraz wypuszcza się na zupełnie inne rejony. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. W tym samym roku oraz ponownie dwa lata później został nominowany do Śląkfy w kategorii Twórca Roku.

Poznaj autorkę

książki "Dzikie Dziecko miłości"

Aneta Jadowska


Urodzona 14.08.1981 filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Wiedzie nocny tryb życia, bo w nocy najlepiej jej się pisze i czyta. Śpi, gdy przyzwoici ludzie pracują, co chyba czyni ją człowiekiem nieprzyzwoitym. Nie interesują jej małe wyzwania – skoro już spełnia się dziecięce marzenia o pisaniu powieści, nie ma powodu, by się ograniczać. Nie lubi bezczynności i nudy. Czyta wszystko co jej wpadnie w ręce, uwielbia seriale kryminalne i muzykę rockową.

Od 2000 r. mieszka w Toruniu i chyba już jest Torunianką, bo jak rodowici mieszkańcy miasta jednocześnie kocha je i nie znosi.

Przeczytaj wywiad z Anetą Jadowską.

Poznaj autora

serii The Bone Season

Samantha Shannon


Samantha Shannon urodziła się w zachodnim Londynie w 1991 roku. Zaczęła pisać już w wieku piętnastu lat. W 2013 roku ukończyła studia literaturoznawcze na uniwersytecie w Oksfordzie. Rok wcześniej została zakwalifikowana do nagrody The Young Star. Czas Żniw, jej debiutancka powieść, a jednocześnie pierwsza część siedmiotomowego cyklu, została wydana w kilkudziesięciu krajach. Prawa do jej ekranizacji nabyła wytwórnia 20th Century Fox. Samantha uwielbia czytać, pić dobrą kawę, grać na skrzypcach i fortepianie. Jej ulubiona książka to Opowieść podręcznej kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood.

Poznaj autorkę

"Piątej pory roku"

N. K. Jemisin


Amerykańska pisarka fantastyki, blogerka, łakomczuch. Pisze od dziesiątego roku życia, ale jej pierwsze prace nigdy nie zobaczą światła dziennego.Jej twórczość obejmuje szeroką gamę tematów, w tym konflikt kulturowy i prześladowanie poprzez światy fantasy oraz fantastyczno-naukowe.

Za „Piątą porę roku” otrzymała nagrodę Hugo. Jej pierwsza powieść została doceniona i nagrodzona przez czytelników magazynu „Locus”, a liczne opowiadania wielokrotnie były nominowane do najważniejszych nagród literackich w dziedzinie fantastyki.

Aktualnie pracuje nad kolejną powieścią. Jemisin mieszka i pracuje na Brooklynie w Nowym Jorku, wraz ze swoim kotem o imieniu King Ozymandias (Ozzy).

Poznaj autora

książki "Krew i stal"

Jacek Łukawski (ur. 1980)


Urodził się w Kielcach, z zawodu jest grafikiem komputerowym. Gdy nie miał jeszcze obowiązków, a miał czas, machał mieczem i strzelał z dział czarnoprochowych. Hartował ciało i ducha w organizacji strzeleckiej, brał udział w zawodach sprawnościowych i ćwiczył karate. Próbował też jeździć konno. Zwiedzał Polskę autostopem i na motocyklu. Zaczytywał się w książkach historycznych i fantasy. Jest laureatem wojewódzkiego konkursu Talenty 2000. Po kilkunastu latach przerwy napisał cykl opowiadań, które pojawiły się drukiem w antologii Gawędy motocyklowe. Współtworzył kwartalnik motocyklowy „Swoimi Drogami”. Wraz z żoną mieszka w pobliżu chęcińskiego zamku.

Krew i stal to jego debiutancka powieść, stanowiąca pierwszy tom serii Kraina Martwej Ziemi.

Poznaj autora

książki "Mechaniczny"

Ian Tregillis


Ian Tregillis jest absolwentem Uniwersytetu Minnesoty. Ma tytuł doktora fizyki za badania nad radiogalaktykami. W 2005 roku wziął udział w literackich warsztatach Clarion Workshop w East Lansing w Michigan. Następnie, dzięki Walterowi Jonowi Williamsowi, został powitany w społeczności profesjonalnych pisarzy science fiction i fantasy Nowego Meksyku. Dzielił krytykę i pracował wespół z długą listą nowomeksykańskich pisarzy, między innymi: Walterem Jonem Williamsem, Danielem Abrahamem, Melindą Snodgrass, S.M. Stirlingiem, Ty’em Franckiem, Victorem Milanem, Sage Walker i George’em R.R. Martinem.

Aktualnie mieszka w północnej części Nowego Meksyku, gdzie styka się z pisarzami, naukowcami i innymi typami o podejrzanej reputacji.

Poznaj autorkę

książki "Marzyciel"

Laini Taylor


Laini Taylor to goszcząca na liście bestsellerów „New York Timesa” autorka takich książek jak Córka dymu i kości i Dni krwi i światła gwiazd, a także należących do serii Dreamdark powieści Blackbringer i Silksinger oraz finalisty National Book Award: Lips Touch: Three Times.

Poznaj autorkę

"Prawdodziejki"

Susan Dennard


Pochodzi z małego miasta w stanie Georgia. Uzyskała tytuł magistra w dziedzinie biologii morskiej. Podróżowała po świecie, zjeździła sześć z siedmiu kontynentów (Azja będzie następna).

Aktualnie pełnoetatowa pisarka i instruktorka pisania. Kiedy nie tworzy, można ją spotkać wędrującą z psami, badającą baseny pływowe lub zarabiającą siniaki w dojo.

Poznaj autora

książki "Królowie Dary"

Ken Liu


Autor i tłumacz fantastyki, a także prawnik i programista. Zdobył wiele nagród, m.in. Hugo, Nebulę i World Fantasy. Publikował w „The Magazine of Fantasy & Science Fiction”, „Asimov’s”, „Analog”, „Clarkesworld”, „Lightspeed” i „Strange Horizons”.

Żyje z rodziną niedaleko Bostonu w stanie Massachusetts.

Ken Liu jest również uznanym tłumaczem chińskiej literatury na język angielski. Jego przekład powieści Liu Cixina The Three-Body Problem zdobył nagrodę Hugo za najlepszą powieść w 2015 roku. To pierwszy taki przypadek, żeby tłumaczona książka dostąpiła tego zaszczytu.

Najbardziej lubi: Lispa w czystej postaci, zmyślnego Perla, zwięzłe C; dobrze zaprojektowane produkty, Red Soxów; zdania, które brzmią dobrze tylko w jednym języku; dowody matematyczne, które może przechowywać w głowie; powieści, które nim wstrząsają; wiersze, które sprawiają, że chce mu się śpiewać; argumenty, które nie są hipokryckie; stare ubrania, starych przyjaciół, nowe pomysły.

Przeczytaj wywiad z Kenem Liu.

Poznaj autora

książki "I wrzucą was w ogień"

Piotr Patykiewicz


Absolwent politologii, człowiek wielu profesji: pracował między innymi jako dziennikarz, ochroniarz, parkingowy, agent ubezpieczeniowy i bukinista. Debiutował opowiadaniem Czorty (1996), publikował w „Fenixie”, „Nowej Fantastyce” i „Science Fiction, Fantasy i Horror”. I wrzucą was w ogień to jego siódma powieść.

Nakładem SQN Imaginatio ukazała się książka Dopóki nie zgasną gwiazdy, której akcja rozgrywa się w tym samym świecie.

Poznaj autorkę

książki "Openminder"

Magdalena Świerczek-Gryboś


Zapragnęła zostać pisarką w wieku 6 lat. Chłonąc wiedzę jak gąbka zrobiła naraz dwa licencjaty, dwa mgr i nagle zorientowała się, że jest na ostatnim roku doktoratu z filozofii. Badaczka twórczości Lema, redaktorka, organizatorka konkursów. Współtworzy portal fantastyka.pl jako Naz, redaguje i koordynuje pracę w projekcie Fantazmaty, udziela się w kilku innych inicjatywach. Sporadycznie publikuje artykuły publicystyczne i naukowe. Z wykształcenia głównie filozofka, w pracy głównie SM ninja. Nagradzana w konkursach poetyckich i prozatorskich. Jej opowiadania ukazały się m.in. w Nowej Fantastyce, Fantomie, Gazecie Wyborczej, Esensji, Snach Umarłych, antologiach. Uzależniona od urbexu, skażeń atomowych i programów o kosmosie. Weltschmerz stara się leczyć okładami z kotów, podróżami i grami wideo.

Poznaj autorkę

książki "Cynobrowe pola"

Aleksandra Radlak


Autorka i tłumaczka, żona kowala i Matka Polka. Miłośniczka Słowiańszczyzny, wsi i dzikiej przyrody. Inspirują ją przewijające się w mitologii, religii i filozofii archetypy oraz antagonizmy występujące pomiędzy przyrodą, kulturą i cywilizacją. Lubi pisać o ludziach i dla ludzi, dlatego jej eseje i tłumaczenia znaleźć można w różnych zakamarkach: od portali skupionych wokół tematów geopolitycznych, do miesięcznika „Koziańskie Wiadomości”, w którym publikowała felietony związane z problemami lokalnej społeczności. Przełożyła z języka rosyjskiego Czwartą Teorię Polityczną Aleksandra Dugina. Nakładem wydawnictwa SQN ukazała się jej powieść Cynobrowe pola. W zanadrzu trzyma kontynuację Cynobrowych Pól, całą kupę poezji oraz wierszowany dramat w pięciu aktach, którego prozaiczna wersja pt. Nowy Świt pojawiła się w Nowej Fantastyce.

Poznaj autora

książki "Reguła zakonu"

Piotr Górski


Urodził się w 1971 roku w Morągu, mieszka w Trójmieście. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz podyplomowo bankowość i finanse. Publikował opowiadania w Nowej Fantastyce i Feniksie (m.in. Horda, Melomani, Niepomszczeni), niektóre z nich znalazły się potem w antologiach. W 2017 roku nakładem wydawnictwa HarperCollins ukazała się debiutancka powieść kryminalna Górskiego – Kruk – a rok później jej kontynuacja, Gorszy.

Poznaj autorkę

książki "Skrzydła"

Karolina Fedyk


Pisze opowiadania fantastyczne i wiersze o terraformacji planet. Publicystka i aktywna uczestniczka imprez fantastycznych. Głęboko wierzy w to, że wyobrażone światy mogą nauczyć nas czegoś nowego o naszym własnym. W wolnym czasie współtworzy portal Lewa ręka fantastyki, gra w larpach lub szuka towarzystwa sów i pustułek. Jest doktorantką na wydziale psychologii w Åbo Akademi w Turku, w Finlandii. W 2017 roku jej wiersz What Wants Us nominowano do Nagrody Rhyslinga.

Poznaj autorkę

książki "Iluzja"

Marta Malinowska


W druku debiutowała w 2006 roku w Czasie Fantastyki opowiadaniem Życzenia i od tamtej pory co jakiś czas publikowała w NF - część z jej opowiadań dzieje się w uniwersum Iluzji, jej debiutanckiej powieści. Pisze, wymyśla historie, projektuje gry. Łodzianka kochająca swoje miasto wielką, nieironiczną miłością, w łódzkim fandomie którym odpowiada za inicjatywę Indyk po łódzku, promującą niezależne gry narracyjne. Zajmuje się też tańcem z ogniem i lubi robić widowiskowe rzeczy.

Poznaj autora

książki "Pył Ziemi"

Rafał Cichowski


Z wykształcenia anglista, z zawodu tłumacz, później dziennikarz, a teraz copywriter. Choć pisze, odkąd pamięta, oficjalnie zadebiutował w 2015 roku powieścią 2049, za którą został nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. W tym samym roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie Literackiego Kutna opowiadaniem o rodzinnym mieście. W prozie i muzyce najbardziej ceni sobie bezkompromisowość. Ma sentyment do starych gier i niemieckich aut. Nad polskie morze jeździ wyłącznie zimą.

Poznaj autorkę

książki "Banda niematerialnych szaleńców"

Maria Krasowska


Youtuberka, którą pasjonują podróże, ciekawostki naukowe i taniec. Prowadzi kanał Zwariowani razem z młodszą siostrą Mają, a także kanał Książki rządzą. Od najmłodszych lat ma bujną wyobraźnię i daje jej upust poprzez pisanie książek. Swoją pierwszą powieść pt. Wyspa X zaczęła pisać już w wieku szesnastu lat. Mieszkała w Teksasie, w Portugalii i na Hawajach, a dzięki podróżowaniu zdobywa nowe pomysły na książki.

Poznaj autorkę

"Zakazanego Życzenia"

Jessica Khoury


Jessica Khoury napisała swoją pierwszą powieść, fanfik Danny’ego i dinozaura Syda Hoffa, w wieku czterech lat. Spisała ją na luźnych kartkach, które spięła zszywkami i postawiła na półce z książkami w swoim przedszkolu. Od tamtego dnia marzyła o byciu pisarką.

Kiedy akurat nie pisze, spędza czas z rodziną, gra w gry wideo i podróżuje po świecie w poszukiwaniu inspiracji do kolejnych książek. Mieszka w Greenville w Karolinie Północnej. Jest autorką powieści Origin, Vitro i Kalahari.

Poznaj autorkę

książki " Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu"

Anna Lange


Pseudonim doktor habilitowanej w dziedzinie chemii zatrudnionej na stanowisku profesora nadzwyczajnego na jednej z warszawskich uczelni wyższych, autorki licznych publikacji na temat widm (molekularnych). Karierę naukową łączy z fascynacją światami fantastycznymi, a także klasyczną powieścią kryminalną i literaturą XIX wieku. Inspirują ją w równej mierze Brandon Sanderson, Lois McMaster Bujold, Jane Austen, P.G. Wodehouse, Agatha Christie i Boris Akunin.

Clovis LaFay jest jej debiutem powieściowym.

Poznaj autorkę

"Osobliwych i cudownych przypadków Avy Lavender"

Leslye Walton


Dawno temu żyła bardzo dziwna dziewczyna obdarzona wybujałą wyobraźnią. W końcu wyrosła na bardzo dziwną kobietę obdarzoną równie wybujałą wyobraźnią. Wszyscy byli tym zawiedzeni. Ale wtedy kobieta została pisarką. I wszystko uległo zmianie.

Leslye Walton urodziła się gdzieś na północno‑zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Uważa, że właśnie dlatego największa więź łączy ją z żonkilami, które ujawniają swoje prawdziwe piękno podczas deszczu. Pomysł na debiutancką powieść – Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender – zrodził się właśnie podczas szczególnie zimnej ulewy, kiedy Leslye rozważała logikę czy też raczej brak logiki miłości.

Kiedy Leslye Walton nie tworzy, uczy w szkole średniej, jak czytać i pisać, a przede wszystkim jak być miłym dla innych (zwłaszcza wtedy, kiedy jest to szczególnie trudne). Aktualnie pracuje nad kolejną powieścią. Mieszka w Seattle.