Antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego
Chutnik, Dukaj, Jadowska, Kańtoch, Małecki, Mróz, Orbitowski, Szmidt, Zielińska, Żulczyk

Inne Światy

Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych. Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.
  • ISBN: 978-83-65836-19-9
  • Cena okładkowa: 49,90 zł

Opis książki

Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

Opowiadanie Sylwii Chutnik to oniryczny, groteskowy zapis nocy spędzonej w praskim szpitalu. Aneta Jadowska przenosi nas do tatarskich Bahonik z początku XX wieku. Anna Kańtoch przedstawia historię alternatywną Polski roku 1943 – kraju dobrobytu rządzonego przez króla Jana VI Sobieskiego. Aleksandra Zielińska umieściła akcję w górniczej osadzie przy nieczynnej kopalni, w której trzewia zapuszcza się mały chłopiec.

Jacek Dukaj olśniewa kunsztem, opowiadając o Japonii z okresu Meiji, inżynierze z dalekiego Kraju, Którego Nie Ma, i jego latających maszynach z metalu lżejszego od powietrza. Jakub Małecki opisuje tajemnicze szaleństwo wywoływane przez ogromne roboty. Opowieść Łukasza Orbitowskiego to pięć historii, pięć ludzkich losów połączonych przedziwnym artefaktem, który wyzwala w człowieku najsilniejsze instynkty.

Głównymi bohaterami historii Jakuba Żulczyka są rubaszne krasnale, których życie nie jest ani trochę bajkowe. Remigiusz Mróz zabiera nas na wikiński drakkar, na spotkanie z człowiekiem z przyszłości. Robert J. Szmidt pokazuje historię Europy pod japońską dominacją, z latającymi statkami i legendą o smokach, która okazuje się mieć znaczenie także dla Polski.

Zdjęcia książki

oprawa

Jak prezentuje się książka?

Pracując nad składem „Innych Światów”, przygotowaliśmy kilka projektów graficznych. Chcieliśmy zachować klimat stworzony przez Jakuba Różalskiego w obrazach i przeniesiony przez autorów opowiadań do tekstów. To musiało być coś nowego i oryginalnego, a jednocześnie tworzącego ład i dającego przyjemność z lektury. Obraz stanowiący największą inspirację danego opowiadania pokazany jest na rozkładówce, a jego fragmenty, schowane w późniejszych partiach tekstu na marginesach, budują odpowiedni nastrój tajemniczości. Dodatkowe obrazy są oblane tekstem i płynnie przechodzą pomiędzy stronami. Aby lepiej wyeksponować grafiki, delikatnie złamaliśmy symetrię bloku tekstu, zachowując przy tym odpowiednie proporcje, aby nie zakłócać rytmu czytania.

Specjalnie dobrany i sprowadzony do Polski papier zamknięty w twardej oprawie, a także użyte kroje pisma dopełniają efektu, którego szukaliśmy. Każdy, kto weźmie do ręki książkę, będzie czuł wyjątkowość i wartość „Innych Światów”.

Zdjęcia książki

skład

Sprawdź, co dla ciebie przygotowaliśmy

poznaj szczegóły wydania

155 x 230 mm


Format książki

twarda


Oprawa

49,90 zł


Cena okładkowa

Kup teraz

608


Liczba stron

23 maja 2018


Data premiery

Za każdym pociągnięciem pędzla kryją się całe wszechświaty.

Michał Cetnarowski, Nowa Fantastyka

Sięgnij, jeśli lubisz:


Fantastykę militarno-przygodową


Oryginalne koncepcje obrazów Jakuba Różalskiego


Inne światy konstruowane z dbałością o szczegóły


Klimat grozy i niepokoju


Różnorodność stylów w literaturze


Książki autorów opowiadań

Autorzy opowiadań,

którzy wzięli udział w projekcie "Inne Światy"

Sylwia Chutnik

opowiadanie „Zapalny stan udręki”

pisarka, laureatka Paszportu „Polityki” w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, autorka sztuk dramatycznych, dziennikarka i felietonistka m.in. „Polityki”. Feministka, absolwentka gender studies.

fot. Wojciech Rudzki

Jacek Dukaj

opowiadanie „Imperium Chmur”

pisarz, autor powieści science fiction i fantasy. Najczęściej nominowany i nagradzany polski pisarz fantastyczny. Nominowany do nagrody Angelusa, im. Józefa Mackiewicza, Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki”. Nagrodzony Srebrnym Globem, Nagrodą im. J. Zajdla, nagrodami Śląkfa i Sfinks.

fot. A. Zemanek

Aneta Jadowska

opowiadanie „Boży dłużnik”

pisarka, autorka opowiadań i powieści fantasy oraz kryminałów, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stworzyła postać Dory Wilk – toruńskiej wiedźmy policjantki.

fot. Marcin Okoniewski

Anna Kańtoch

opowiadanie „Człowiek, który kochał”

pisarka, autorka powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów. Otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction, wielokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, uhonorowana też Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

fot. Mikołaj Starzyński

Jakub Małecki

opowiadanie „Idzie niebo”

pisarz, autor wielu opowiadań oraz powieści, nominowany do Nagrody Literackiej Nike, laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa, w 2017 roku został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Tomasz Pluta

Remigiusz Mróz

opowiadanie „Korytarz Pełnomorski”

prawnik i pisarz, autor wielu powieści kryminalnych. Jako pierwszy polski pisarz otrzymał w 2016 roku podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego.

fot. Sławomir Mielnik

Łukasz Orbitowski

opowiadanie „Sfora”

pisarz, początkowo specjalizował się głównie w literaturze grozy i fantastycznej, później obyczajowej. W 2016 roku otrzymał Paszport „Polityki”, nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”.

fot. Aga Krysiuk

Robert J. Szmidt

opowiadanie „Szpony smoka”

pisarz, autor wielu powieści science fiction i fantasy, tłumacz, redaktor, dziennikarz i wydawca. Jeden z pomysłodawców nagrody „Sfinks”, która przekształciła się później w Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, założyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Science Fiction”.

fot. archiwum prywatne

Aleksandra Zielińska

opowiadanie „Nazwałem go Erzet”

pisarka młodego pokolenia, laureatka Nagrody im. Adama Włodka za rok 2017, nominowana do Nagrody Conrada 2015 za najlepszy literacki debiut i do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017.

fot. archiwum prywatne

Jakub Żulczyk

opowiadanie „Tyle lat trudu”

pisarz, nominowany do Paszportu „Polityki”, dziennikarz, wcześniej związany z „Lampą”, „Machiną”, „Elle” czy „Wprost”, w TVP2 prowadził program „Redakcja kultury”, współscenarzysta serialu „Belfer”.

fot. Zuza Krajewska/laf-com

Wybrane obrazy Jakuba Różalskiego,

które stanowiły inspirację dla opowiadań

Poznaj Jakuba Różalskiego

artystę, który zainspirował pisarzy

Jakub Różalski


Malarz, artysta koncepcyjny i ilustrator, twórca słynnego projektu „1920+”. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał na papierze i płótnie, na długo przed odkryciem grafiki komputerowej. W twórczości łączy klasyczne motywy i malarskość z nowoczesnym wzornictwem oraz oryginalnymi pomysłami. Największą jego inspiracją jest malarstwo przełomu XIX i XX wieku, historia, a także codzienne życie. Na podstawie jego obrazów powstają gry komputerowe i planszowe.

Zdjęcia książki

detale

Patronat medialny

client
client

Partner wydania

client