Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.
Opowiadanie Sylwii Chutnik to oniryczny, groteskowy zapis nocy spędzonej w praskim szpitalu. Aneta Jadowska przenosi nas do tatarskich Bahonik z początku XX wieku. Anna Kańtoch przedstawia historię alternatywną Polski roku 1943 – kraju dobrobytu rządzonego przez króla Jana VI Sobieskiego. Aleksandra Zielińska umieściła akcję w górniczej osadzie przy nieczynnej kopalni, w której trzewia zapuszcza się mały chłopiec.
Jacek Dukaj olśniewa kunsztem, opowiadając o Japonii z okresu Meiji, inżynierze z dalekiego Kraju, Którego Nie Ma, i jego latających maszynach z metalu lżejszego od powietrza. Jakub Małecki opisuje tajemnicze szaleństwo wywoływane przez ogromne roboty. Opowieść Łukasza Orbitowskiego to pięć historii, pięć ludzkich losów połączonych przedziwnym artefaktem, który wyzwala w człowieku najsilniejsze instynkty.
Głównymi bohaterami historii Jakuba Żulczyka są rubaszne krasnale, których życie nie jest ani trochę bajkowe. Remigiusz Mróz zabiera nas na wikiński drakkar, na spotkanie z człowiekiem z przyszłości. Robert J. Szmidt pokazuje historię Europy pod japońską dominacją, z latającymi statkami i legendą o smokach, która okazuje się mieć znaczenie także dla Polski.
Pracując nad składem „Innych Światów”, przygotowaliśmy kilka projektów graficznych. Chcieliśmy zachować klimat stworzony przez Jakuba Różalskiego w obrazach i przeniesiony przez autorów opowiadań do tekstów. To musiało być coś nowego i oryginalnego, a jednocześnie tworzącego ład i dającego przyjemność z lektury. Obraz stanowiący największą inspirację danego opowiadania pokazany jest na rozkładówce, a jego fragmenty, schowane w późniejszych partiach tekstu na marginesach, budują odpowiedni nastrój tajemniczości. Dodatkowe obrazy są oblane tekstem i płynnie przechodzą pomiędzy stronami. Aby lepiej wyeksponować grafiki, delikatnie złamaliśmy symetrię bloku tekstu, zachowując przy tym odpowiednie proporcje, aby nie zakłócać rytmu czytania.
Specjalnie dobrany i sprowadzony do Polski papier zamknięty w twardej oprawie, a także użyte kroje pisma dopełniają efektu, którego szukaliśmy. Każdy, kto weźmie do ręki książkę, będzie czuł wyjątkowość i wartość „Innych Światów”.
Za każdym pociągnięciem pędzla kryją się całe wszechświaty.
Michał Cetnarowski, Nowa Fantastyka
pisarka, laureatka Paszportu „Polityki” w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, autorka sztuk dramatycznych, dziennikarka i felietonistka m.in. „Polityki”. Feministka, absolwentka gender studies.
fot. Wojciech Rudzki
pisarz, autor powieści science fiction i fantasy. Najczęściej nominowany i nagradzany polski pisarz fantastyczny. Nominowany do nagrody Angelusa, im. Józefa Mackiewicza, Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki”. Nagrodzony Srebrnym Globem, Nagrodą im. J. Zajdla, nagrodami Śląkfa i Sfinks.
fot. A. Zemanek
pisarka, autorka opowiadań i powieści fantasy oraz kryminałów, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stworzyła postać Dory Wilk – toruńskiej wiedźmy policjantki.
fot. Marcin Okoniewski
pisarka, autorka powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów. Otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction, wielokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, uhonorowana też Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.
fot. Mikołaj Starzyński
pisarz, autor wielu opowiadań oraz powieści, nominowany do Nagrody Literackiej Nike, laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa, w 2017 roku został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. Tomasz Pluta
prawnik i pisarz, autor wielu powieści kryminalnych. Jako pierwszy polski pisarz otrzymał w 2016 roku podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego.
fot. Sławomir Mielnik
pisarz, początkowo specjalizował się głównie w literaturze grozy i fantastycznej, później obyczajowej. W 2016 roku otrzymał Paszport „Polityki”, nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”.
fot. Aga Krysiuk
pisarz, autor wielu powieści science fiction i fantasy, tłumacz, redaktor, dziennikarz i wydawca. Jeden z pomysłodawców nagrody „Sfinks”, która przekształciła się później w Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, założyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Science Fiction”.
fot. archiwum prywatne
pisarka młodego pokolenia, laureatka Nagrody im. Adama Włodka za rok 2017, nominowana do Nagrody Conrada 2015 za najlepszy literacki debiut i do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017.
fot. archiwum prywatne
pisarz, nominowany do Paszportu „Polityki”, dziennikarz, wcześniej związany z „Lampą”, „Machiną”, „Elle” czy „Wprost”, w TVP2 prowadził program „Redakcja kultury”, współscenarzysta serialu „Belfer”.
fot. Zuza Krajewska/laf-com
Malarz, artysta koncepcyjny i ilustrator, twórca słynnego projektu „1920+”. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał na papierze i płótnie, na długo przed odkryciem grafiki komputerowej. W twórczości łączy klasyczne motywy i malarskość z nowoczesnym wzornictwem oraz oryginalnymi pomysłami. Największą jego inspiracją jest malarstwo przełomu XIX i XX wieku, historia, a także codzienne życie. Na podstawie jego obrazów powstają gry komputerowe i planszowe.