Antologia opowiadań
Białołęcka, Hałas, Hrycyszyn, Jadowska, Janusz, Kańtoch, Kisiel, Kubasiewicz, Nieznaj, Raduchowska, Wójtowicz, Zielińska

Harda Horda

Kiedy kilkanaście kobiet łączy siły, powstają rzeczy wyjątkowe. Pierwsze wspólne dzieło stowarzyszenia Harda Horda. Grupy dwunastu znakomitych i nagradzanych autorek w zjawiskowej antologii o przekraczaniu granic.
  • ISBN: 9788381294133
  • Cena okładkowa: 49,90 zł

Opis książki

 

Dwanaście niesamowitych historii pełnych nostalgii i grozy.

Wyrusz w niezwykłą podróż po zdumiewających światach, w których ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję, gdzie czasem pojawiają się chmury będące portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla dzieci „Jaworowi ludzie” ukrywa się mrożąca krew w żyłach tajemnica.

Pierwsze wspólne dzieło stowarzyszenia Harda Horda. Grupy dwunastu znakomitych i nagradzanych polskich pisarek. Poznaj ich zjawiskową antologię o przekraczaniu granic.

Od kobiet dla kobiet. Ale nie tylko. Porywająca lektura dla wszystkich wielbicieli mrocznych klimatów.

Zdjęcia książki

Poznaj szczegóły wydania

155 x 230 mm


Format książki

twarda


Oprawa

49,90 zł


Cena okładkowa

Kup teraz

400


Liczba stron

8 marca 2019


Data premiery

Książkę polecają

Jaką barwę przybiera fantastyka widziana przez pryzmat twórczości dwunastu autorek, moich koleżanek po piórze? Ja mówię: indygo. Kolor duchowości, zadumy, niezwykłości i kontaktów z tym, co nadprzyrodzone. Zbiór otwiera się przed czytelnikiem jak album pełen różnorodnych, zaskakujących obrazów. Istny szkicownik z podróży po krainach pełnych magii, przygody, grozy, wizji alternatywnej przeszłości z odrobiną ironii, nostalgii, przestrogi lub humoru. Mapa kobiecej wrażliwości i natury. Zaciekawieni? Zatem sięgnijcie i przekonajcie się sami.

Maja Lidia Kossakowska, pisarka, dwukrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Dwanaście autorek, dwanaście opowiadań, dwanaście przekroczonych granic. Niektóre z historii aż się proszą o ciąg dalszy. Miejmy nadzieję, że ich autorki zechcą nas jeszcze kiedyś zabrać do swoich światów.

Anna Misztak

Nikt nie ostanie się po przejściu Hardej Hordy! Dwanaście ulubionych autorek, dwanaście opowiadań o tym, jak to, co fantastyczne, przenika się z rzeczywistym, dwanaście zupełnie osobnych światów. Przed naszymi oczami ożywają baśnie z dzieciństwa, zwykły dzień rozgrywa się trochę inaczej, statki kosmiczne ruszają z rozpadającej się Ziemi. Zobacz, co dzieje się pod jaworem i przy podwójnym księżycu. Przeczytaj, jeśli się odważysz…

Paulina Małochleb, krytyczka literatury, www.książkinaostro.pl

Autorki opowiadań

Ewa Białołęcka

opowiadanie „Tylko nie w głowę”

Urodziła się tak dawno temu, że już nie musi ustępować miejsca w transporcie publicznym. Jest maniakalną czytelniczką i kociarą. Została pierwszą kobiecą laureatką Nagrody Zajdla (za opowiadanie Tkacz Iluzji i powtórnie za Błękit maga). Zdobywczyni tytułu Twórca Roku przyznanego jej przez Śląski Klub Fantastyki. Wielokrotnie nominowana do owych nagród. Przetarła szlak dla innych twórczyń, które sięgnęły po laury dotąd zdobywane tylko przez mężczyzn.

Opublikowała pięć powieści i ponad dwadzieścia opowiadań. Jej teksty dotąd przekładano na języki: czeski, słowacki, litewski, angielski i rosyjski.

Agnieszka Hałas

opowiadanie „Jest nad zatoką dąb zielony”

Z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. Spod jej pióra wyszły: cykl dark fantasy Teatr węży, ponad dwadzieścia opowiadań opublikowanych w czasopismach i antologiach, zbiory opowiadań Między otchłanią a morzem (2004) i Po stronie mroku (2012) oraz powieść Olga i osty (2016). Wyróżniona Reflektorem „Nowej Fantastyki” (2018), nominowana do nagród: Nautilus (2003), Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego (2017), a także dwukrotnie do Śląkfy w kategorii Twórca Roku (2013, 2016). Kocha góry i koty.

Anna Hrycyszyn

opowiadanie „Z góry nie patrzą”

Gliwiczanka, z wykształcenia tyflopedagog, niedawno wróciła do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Autorka powieści Zatopić „Niezatapialną”, w której połączyła wszystkie swoje pasje i ulubione motywy (pop)kulturowe. Szczur lądowy beznadziejnie zakochany w morzach, statkach i okrętach, do tego wielbicielka rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Przygodę z pisaniem rozpoczęła od publikacji w drugim tomie Fantazji zielonogórskich, od tamtej pory jej opowiadania ukazywały się w kilku antologiach i magazynach internetowych. Sekretarz sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki „Logrus”, aktywnie działa przy inicjatywach klubowych, często pojawiając się na konwentach i targach związanych z literaturą. Lubi mówić – gdy się rozkręci trudno jej przerwać – i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami.

Aneta Jadowska

opowiadanie „Zielona zemsta”

Pisarka seryjna, wielbicielka kryminalistyki i popkultury. Powołuje do życia silne i wyraziste postaci. Stwarza alternatywne miasta wypełnione magią. Nieustannie knuje zbrodnie i intrygi, przyprawiające jej bohaterów o ból głowy. Swobodnie wędruje między fantastyką i kryminałem.

Autorka trzech fantastycznych serii – Heksalogia Dory Wilk, Trylogia Nikity, Trylogia Szamańska – kryminału rozpoczynającego serię Garstka z Ustki: Trup na plaży i inne sekrety rodzinne, a także zbiorów opowiadań Ropuszki oraz Dynia i jemioła.

W Zielonej zemście kolejny raz spotykamy rodzinę Koźlaków (znaną między innymi z antologii Dynia i jemioła).

Aleksandra Janusz

opowiadanie „Dróżniczka”

Doktor neurobiologii, obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Debiutowała w „Science Fiction” 4/2001 opowiadaniem Z akt miasta Farewell. Jest autorką powieści Dom wschodzącego słońca łączącej elementy urban fantasy i horroru oraz trzech tomów serii przygodowego science fantasy Kroniki rozdartego świata: Asystent czarodziejki, Utracona Bretania i Cień Gildii. Publikowała opowiadania i artykuły w internetowym magazynie „Fahrenheit”, w magazynie mangi i anime „Kawaii” oraz w innych czasopismach. Uzależniona od książek, czyta wszystko – nie jest gatunkistką. Zawodowo zajmuje się molekularnymi mechanizmami rozwoju neuronów, pamięci i uczenia się.

Opowiadanie Dróżniczka jest samodzielnym utworem.

Anna Kańtoch

opowiadanie „Szanowny Panie M.”

Ukończyła orientalistykę (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka i pracuje w Katowicach. Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Debiutowała w kwietniu 2004 roku opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”. Jej debiutem książkowym była powieść Miasto w zieleni i błękicie. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2013 roku została uhonorowana również Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Kryminalnej Piły za powieść Łaska, a w 2018 roku Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej (przyznawaną w ramach Nagrody Wielkiego Kalibru) za powieść Wiara oraz Złote Wyróżnienie nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść Niepełnia.

Marta Kisiel

opowiadanie „Jawor”

Urodzona we Wrocławiu pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku na łamach internetowego magazynu „Fahrenheit” opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Na swoim koncie ma ukochany przez czytelników cykl Dożywocie (Dożywocie, Siła niższa, Szaławiła, Oczy uroczne), książkę dla dzieci Małe Licho i tajemnica Niebożątka, zbiór opowiadań Pierwsze słowo oraz powieści z cyklu wrocławskiego: Nomen omen i Toń.

Trzykrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, statuetkę zdobyła w 2018 roku za opowiadanie Szaławiła.

Magdalena Kubasiewicz

opowiadanie „Dokąd odeszły cienie”

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pochodzi ze Skarżyska, obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Fantastykę kocha od zawsze, ale pisuje teksty w różnych gatunkach. Do tej pory ma na koncie powieści fantastyczne (Spalić wiedźmę, Wiedźma Jego Królewskiej Mości, Gdzie śpiewają diabły, kryminał (Topienie Marzanny) oraz powieści obyczajowe (Sonata dla motyla i Jesienny bluszcz).

Dokąd odeszły cienie to pierwsze z cyklu opowiadań o nekromancie Noah i jego towarzyszce Lilijas.

Anna Nieznaj

opowiadanie „Ognisty warkocz”

Absolwentka matematyki, programistka. Mężatka, ma dwoje dzieci, mieszka w Lublinie. Debiutowała w druku pod panieńskim nazwiskiem Borówko. Od 1996 roku publikuje opowiadania w prasie, internecie i antologiach. Uczestniczka projektu Jutronauci 2018 „Gazety Wyborczej”.

Jej książki Błąd warunkowania (2014) i Dolina niesamowitości opowiadają o genetycznie modyfikowanych ludziach w drugiej połowie XXI wieku.

Kiedyś selekcjonerka i redaktorka działu literackiego „Esensji”, teraz z braku czasu pisze tylko recenzje książek. Jako wielka fanka Gwiezdnych wojen opublikowała w „Esensji” serię fanfikowych opowiadań oraz niekanoniczną powieść rozgrywającą się w tym uniwersum.

W fandomie znana jako Cranberry.

Martyna Raduchowska

opowiadanie „Bezduch”

Wrocławianka z urodzenia i sentymentu, warszawianka z zamieszkania i zaskoczenia. Absolwentka psychologii i kryminologii (Aberystwyth University), neurobiologii poznawczej (University of York) oraz psychologii śledczej w praktyce operacyjnej i procesowej (Uniwersytet SWPS). Z zapałem zgłębia tajniki ludzkiego mózgu, nowoczesnych technologii oraz profilowania osób zaginionych i nieznanych sprawców zbrodni.

Debiutowała w 2007 roku opowiadaniem Cała prawda o PPM w antologii Kochali się, że strach, a swoje studencko-emigracyjne przygody z fantastycznym twistem opisała w opowiadaniu Shade w antologii Nawiedziny. Autorka cyklu o medium Idzie Brzezińskiej (książki Szamanka od umarlaków i Demon luster), a także cyklu Czarne światła: cyberpunkowego kryminału Łzy Mai wyróżnionego Nagrodą Literacką Kwazar za wartości naukowe w literaturze science fiction oraz cyberpunkowego thrillera psychologicznego Spektrum. W latach 2016–2018 pracowała jako scenarzystka w studiu CD PROJEKT RED przy grze Cyberpunk 2077.

Milena Wójtowicz

opowiadanie „Lot wieloryba”

Urodzona roku w Lublinie. Zwierz biurowy, socjolożka, HaeRka i BeHaPówka, tłumaczka nieaktywna, pisarka reaktywowana.

Zadebiutowała w 2001 roku opowiadaniem Bardzo czarna dziura, które ukazało się w magazynie „Esensja”. Jest autorką czterech powieści (Podatek, Wrota, Wrota 2 i Post Scriptum) oraz kilkudziesięciu opowiadań (w tym zbioru Załatwiaczka), w większości z gatunku fantastyki humorystycznej.

Prywatnie żona jednego męża i pani jednego psa oraz siedemdziesięciu pięciu smoków.

Aleksandra Zielińska

opowiadanie „Po drugie”

Urodzona w Sandomierzu, mieszka w Krakowie. Autorka powieści Przypadek Alicji (2014), Bura i szał (2016) i Sorge (2019), a także zbioru opowiadań Kijanki i kretowiska (2017). Nominowana do Nagrody Conrada, Nagrody im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej Gdynia. Laureatka stypendium Młoda Polska oraz Nagrody im. A. Włodka. Członkini zespołu literackiego przy Studio Munka. Tłumaczona na czeski, słowacki, węgierski, ukraiński.