Dżinn Aladyna kobietą? Wszystko jest możliwe.

Niektórzy od samego początku wiedzą, kim chcą zostać w przyszłości i co daje im największą radość. Jessica Khoury wiedziała, że zostanie pisarką. Swoją pierwszą powieść napisała w wieku czterech lat – opowiadanie o dinozaurze Sydzie Hoffie spięła zszywkami i zostawiła w biblioteczce z książkami w przedszkolu. To było jej najskrytsze marzenie, które się ziściło. Wcześniejsze powieści Geneza, Vitro, Kalahari mają rzesze fanów na całym świecie. Co się składa na jej sukces? Naturalność, nietuzinkowe pomysły, dobry warsztat, młody wiek? Teraz polski rynek literacki ma podbić jej najnowsza, czwarta powieść Zakazane życzenie.

Nie ma na świecie osoby, która nie zna Aladyna i jego przygód. Złodziej z ulicy, który stał się księciem, rozkochał w sobie córkę sułtana i stoczył walkę ze złem – a wszystko to dzięki lampie, którą wykradł z pieczar sezamu. Oczywiście, nie osiągnąłby tego wszystkiego, gdyby nie dżinn, który wcale nie był taki groźny i posiadał dobre serce.

Historia Zakazanego życzenia chodziła za mną cztery lata. Zawsze zadawałam sobie pytanie: „Co jeżeli dżinnem z Aladyna byłaby dziewczyna?”. Zainspirowały mnie zdjęcia osób, przebranych w stylu Cosplay z Księcia Persji. Kiedy ich zobaczyłam, zdałam sobie sprawę, że: „To właśnie Aladyn i dziewczyna dżinn!„. I zaczęłam opowiadać moją historię.

gin

Opowiedziana na nowo opowieść jest wyjątkowa, skrywa wiele zaskakujących sekretów i oddaje niezwykły klimat Baśni tysiąca i jednej nocy. Wszystko zaczyna się w dzień, kiedy pod osłoną zimnej nocy Aladyn, prowadzony przez magiczny pierścień, dociera do ruin Neruby, dawnej krainy pięknych ogrodów i pałaców, zniszczonej przez czas i potężnego dżinna Nardukha, który potępił księżniczkę Roszanę za jej niesubordynację oraz zakazane uczucia. Narażając swoje życie, młody mężczyzna wykrada leżącą na tronie lampę chwilę przed zawaleniem się pozostałości pałacu. Kiedy tylko jego dłoń spotyka się z zimnem złota, staje się lampodzierżcą.

Silny i młody przedstawiciel starożytnego ludu Amulenów, może mieć siedemnaście–osiemnaście wiosen. Człowiek z krwi i kości, smukły i dobrze zbudowany. Oto młodzieniec, który by przeżyć, okradał sprzedawców owoców i poganiaczy wielbłądów, a czasem jadł to, co znalazł w rynsztoku. Chłopak, który wie, że każdy kolejny dzień to nie dar, lecz nagroda, o którą trzeba się postarać.
– Jesteś… Jesteś… – nie może wydukać.
No, powiedz to, chłopcze. Demonem ognia. Potworem z dymu. Pustynnym diabłem. Służebnicą Nardukhi, córą Ambadii, bezimienną, pozbawioną twarzy i wszechpotężną. Niewolnicą lampy. Dżinnem.
– …dziewczyną!
Przez chwilę tylko mrugam, ale zaraz odzyskuję kontenans.
– Drżyj, śmiertelniku!

Aladyn ma tylko jedno marzenie, chce zemsty na mężczyźnie, który odebrał mu rodziców, a Zahra ma być jego asem. Nie wie, że każde życzenie ma swoje, czasem śmiertelne, konsekwencje, a kobieta wcale nie musi być lojalna w stosunku do swojego właściciela, tym bardziej gdy ktoś oferował jej wolność za odnalezienie syna najpotężniejszego króla dżinnów. Kieruje jego losem, wykorzystuje go, aby spełnić swoje przeznaczenie. Oczywiście w powieści nie zabrakło złych charakterów, którzy chcą wszystko zniszczyć, pokonać króla. Spiskują przeciwko księżniczce Kaspidzie i chcą przezwyciężyć tajemniczego Feniksa, który podburza lud do walki ze złem, czyhającym na ich życie.

zakazane-zyczenie-rek

Zakazane życzenie to książka, która zabiera czytelnika w magiczny świat baśni. Dobrze napisana powieść o konsekwencjach najskrytszych życzeń. One mają wielką moc, a najważniejsza jest ich cena. Od razu nasuwa nam się pytanie, ile warte są zakazane marzenia, które chcielibyśmy spełnić. Czytając, czujemy się częścią opowiadania, kroczymy razem z Zahrą i Aladynem po piaszczystej pustyni, walczymy z dżinnami, bierzemy udział w poszukiwaniach Zhiana, zdobywamy serce Kaspidy i opłakujemy umarłych.

– Podaj mi dłoń – królowa na to – i bądź mi przyjaciółką. Czyż bowiem nie poucza poeta, że jeden przyjaciel od serca cenniejszy jest od dziesięciu tysięcy wielbłądów dźwigających złoto i drogie kamienie?
Dżinn namyślał się chwilę, po czym odrzekł:
– Poeta mówi też: biada temu, kogo złączyła przyjaźń z duchem lampy, albowiem zaprawdę samej śmierci uścisnął dłoń.

Jessica Khoury stworzyła ponadczasową opowieść, która wciągnie młodzież. Opowiada nie tylko o zakazanej miłości pomiędzy potężnym dżinnem i złodziejem z ulicy, ale także o ogromnej, bezwarunkowej przyjaźni, obronie własnego kraju, trudnych decyzjach i relacjach rodzinnych. Nie bez powodu Zakazane życzenie było książką miesiąca Goodreads. Autorce udało się stworzyć powieść, którą zachwycają się fani na całym świecie, teraz czas podbić Polskę. Blogerki już ją polecają:

Czarująca magicznym klimatem baśniowa opowieść o zakazanej miłości, żądzy zemsty i walce o wolność. Dżinn i człowiek przeciwko dwóm światom. Emocjonująca przygoda pełna intryg i wartkiej akcji. Długo będziecie pamiętać o tej książce.
Miłka Awgul, mawreads.pl

Premiera Zakazanego życzenia już 1 marca.

Książkę kupicie w przedsprzedaży na empik.com

Categories: Newsy